W poprzedni piątek, dzień przed 102. rocznicą powołania Policji Państwowej, funkcjonariusze z powiatowej komendy w Legionowie spotkali się, by po raz kolejny celebrować swoje święto. A wraz z nimi członkowie rodzin, zaproszeni goście oraz czujący się tam niemal jak u siebie lokalni samorządowcy. Zrobili to tym chętniej, że według policyjnych statystyk naprawdę było co świętować.

Rolę gospodarza pełniła, co zrozumiałe, insp. Anna Jędrzejewska-Szpak, Komendant Powiatowy Policji w Legionowie. W okolicznościowym przemówieniu przypomniała, że miniony rok był pełen wyzwań związanych z pandemią, wymagających wsparcia i wypracowania nowych rozwiązań i scenariuszy działań. – Dbając o bezpieczeństwo mieszkańców naszego powiatu, policjanci – głównie pionu prewencji – Powiatowej Komendy Policji w Legionowie oraz podległych komisariatów w czasie ostatnich dziesięciu miesięcy skontrolowali 81 691 osób objętych kwarantanną lub izolacją domową w związku z pandemią. Średnio dziennie mundurowi odwiedzali 247 osób – powiedziała komendantka. W tej sytuacji trudno się dziwić, że mundurowi także ucierpieli wskutek kontaktów z koronawirusem. Przez cały ubiegły rok kwarantanną objęto 48 policjantów i 9 pracowników cywilnych komendy, zaś w izolacji domowej przebywało pół setki funkcjonariuszy.

Jak podkreśliła insp. Anna Jędrzejewska-Szpak, nie miało to jednak wpływu na stopień realizacji przez jej ludzi rutynowych obowiązków służbowych. Potwierdzają to tak lubiane w jej resorcie statystyki. – Zaangażowanie policjantów w dbałość o bezpieczeństwo znajduje swoje odzwierciedlenie we wzroście wykrywalności sprawców przestępstw. W 2021 roku KPP w Legionowie uzyskała najwyższą w garnizonie stołecznym wykrywalność sprawców kradzieży z włamaniem, która obecnie utrzymuje się na poziomie 71,6 procenta. (…) Wysokie, drugie miejsce wśród jednostek policji garnizonu stołecznego, zajęliśmy w ujawnianiu sprawców kradzieży i kradzieży z włamaniem do pojazdów, uzyskując wykrywalność na poziomie 58,3 procenta, co do roku 2020 daje wzrost o ponad osiem punktów procentowych. Na tym samym miejscu klasyfikujemy się pod względem wykrywalności ogólnej liczby przestępstw najbardziej uciążliwych dla społeczeństwa, uzyskując poziom 60,1 procenta.

Ciesząc się z takich wyników, komendant jednostki podziękowała swoim podwładnym, lecz także ich najbliższym, często dzielącym trudy służby i pomagającym przetrwać trudne chwile. Nie zapomniała też o pomocy lokalnych samorządowców, którzy w trakcie ostatniego roku na różne sposoby – choć przede wszystkim finansowo – wspomagali Komendę Powiatową Policji. Dość wspomnieć, że na służby ponadnormatywne i dodatkowe zajęcia strzeleckie przekazali łącznie ponad 140 tys. zł. A przy okazji lipcowego święta wysupłali prawie 70 tysięcy na nagrody dla wyróżniających się policjantów. – Dostałem w jakimś stopniu upoważnienie od koleżanek i kolegów, aby mówić również w ich imieniu. A zatem bardzo serdecznie, w imieniu władz powiatu i gmin powiatu legionowskiego, gratuluję awansowanym gratuluję odznaczonym, wyróżnionym i wszystkim tym, którzy swoją codzienną pracą budują poczucie bezpieczeństwa mieszkańców powiatu legionowskiego. A to dobrze poczucie bezpieczeństwa dla powiatu, dla jego mieszkańców to taka wartość dodana, którą my, jako włodarze gmin, bardzo sobie cenimy – zaznaczył starosta Sylwester Sokolnicki. Zapewne w równym stopniu, jak ci, których powiatowi policjanci na co dzień chronią. – W imieniu mieszkańców chciałbym wam serdecznie, naprawdę gorąco podziękować za tą waszą służbę, za tą waszą misję, za wasze poświęcenie, oddanie. Właściwie wszystko tu już dzisiaj zostało powiedziane i nie chcę się powtarzać. Może tylko podziękuję też z tego miejsca, że od wielu lat legionowska Straż Miejska ma w tym budynku swoją siedzibę i może z wami współpracować na rzecz bezpieczeństwa mieszkańców i miasta Legionowo – dodał prezydent Roman Smogorzewski.

Pod względem scenariusza piątkowa uroczystość była taka sama jak wiele poprzednich. Włącznie z wręczeniem awansów na wyższe stopnie służbowe oraz nagród finansowych. I już w samym tym fakcie legionowski starosta dostrzegł coś, z czego wypada się cieszyć. – To jest taka maleńka oznaka powrotu do normalności, za którą myślę, że bardzo, bardzo tęsknimy. Od ponad 17 miesięcy jesteśmy w takiej rzeczywistości, która bardzo mocno nas wszystkich zmieniła. Covid, który w Polsce pojawił się w marcu ubiegłego roku, zrujnował nasze życie społeczne, gospodarcze, również rodzinne. Naruszył rozmaite relacje, powiązania, wszyscy razem musieliśmy zacząć uczyć się żyć w innych warunkach. I dzisiaj oczywiście nie czas, żeby oceniać czy dobrze, czy źle, ale myślę, że możemy nieskromnie powiedzieć, że jako państwo, jako społeczeństwo naprawdę daliśmy sobie z tym radę. I to również w dużej mierze jest państwa zasługa, że powolutku przywracamy tą normalność – podkreślił Sylwester Sokolnicki. Teraz można by sobie tylko życzyć, aby gdy już uda się przywrócić ją do końca, została z nami jak najdłużej.

Poprzedni artykułSynek z piekła rodem
Następny artykułOgień w Legionowie
Trudno powiedzieć, czy to wpływ zodiakalnego Koziorożca, ale lubi czasem nabić kogoś na medialne rogi. Starając się przy tym, a to coraz rzadsze zjawisko, nie nabijać w butelkę czytelników. 53-letni chłopiec starannie skrywający swe emocje. Głównie pozytywne. Posiadacz wielu cech, które dyskwalifikują go jako wzór dziennikarza. Mimo to od dwóch dekad dzielnie trwa na legionowskim posterunku.