fot. arch.

Na skutecznym aplikowaniu legionowskiego ratusza o środki zewnętrzne zyskują wszyscy mieszkańcy. To, w jakim stopniu, zależy już głównie od nich. Do grupy największych beneficjentów od lat należą bez wątpienia cykliści, mający do dyspozycji coraz więcej ścieżek rowerowych. Wkrótce ich długość jeszcze wzrośnie, i to aż o blisko 9 km.

Pomoże w tym unijne wsparcie pozyskane przez miejskich urzędników w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. Przy okazji wybudowana zostanie również infrastruktura towarzysząca, m.in. miejsca postoju rowerów oraz punkty oświetlenia ulicznego. – Chodzi przede wszystkim o bezpieczeństwo i wygodę rowerzystów, tak aby właściwie po terenie całego miasta można było poruszać się na dwóch kołach. Nowe inwestycje dotyczą zarówno centrum miasta, jak i Bukowca, III Parceli oraz osiedla Młodych – informuje Piotr Zadrożny, zastępca prezydenta Legionowa.

Nowe trasy dla rowerów powstaną wzdłuż ulic: Sowińskiego, Bolesława Chrobrego, kard. Wyszyńskiego, Słonecznej, gen. Roi, Zakopiańskiej, Olszankowej, a także w ciągu ulicy Kazimierza Wielkiego i szlaku wzdłuż torów PKP. Bardziej komfortowo rowerzyści pojadą też alejami: Legionów, Sybiraków i 1. Warszawskiej Dywizji Zmechanizowanej. Jednym z głównych celów inwestycji jest połączenie ścieżkami rowerowymi legionowskich stacji kolejowych oraz równie kluczowych dla lokalnej komunikacji pętli autobusowych. – Jestem przekonany, że mieszkańcy przyjmą tę inwestycję z radością. Prace potrwają kilka miesięcy, w związku z tym w pełni będziemy mogli korzystać z nowych ścieżek zapewne dopiero wiosną przyszłego roku. Widzimy natomiast, że z tych dróg rowerowych, które już istnieją, legionowianie korzystają bardzo chętnie: zarówno dorośli, jak i dzieci.

Tak samo chętnie wypożyczają też rowery dostępne za darmo w legionowskiej Arenie lub te za symboliczne pieniądze oferowane w systemie ACRO Bike. Wspomniana tendencja ma z perspektywy komfortu mieszkańców miasta same plusy. Nie tylko z uwagi na mniejszy hałas i wzrost bezpieczeństwa na lokalnych ulicach czy chodnikach. – To oczywiście wpływa również na nasze zdrowie. Zarówno bezpośrednio – u tych, którzy jeżdżą na rowerach, lecz także pośrednio, gdyż więcej osób nie korzysta z samochodów i dzięki temu nie zatruwa środowiska – podkreśla Piotr Zadrożny.

Kilkanaście dni temu pracownicy ratusza wyłonili i zawarli umowy z dwiema firmami, które za prawie 3 mln zł zajmą się budową nowych ścieżek rowerowych. Na realizację zadania w ramach projektu pod nazwą „Poprawa warunków do rozwoju przyjaznych środowisku form transportu poprzez budowę systemu dróg rowerowych na terenie gminy Legionowo – etap II” mają one od 120 do 150 dni kalendarzowych od daty podpisania kontraktów.

Poprzedni artykułWeekend z poszukiwanymi
Następny artykułCapitalny kontrakt
Trudno powiedzieć, czy to wpływ zodiakalnego Koziorożca, ale lubi czasem nabić kogoś na medialne rogi. Starając się przy tym, a to coraz rzadsze zjawisko, nie nabijać w butelkę czytelników. 52-letni chłopiec starannie skrywający swe emocje. Głównie pozytywne. Posiadacz wielu cech, które dyskwalifikują go jako wzór dziennikarza. Mimo to od ponad dekady dzielnie trwa na legionowskim posterunku.