Kto się stara, ten ma! Miejska Biblioteka Publiczna w Legionowie po raz kolejny otrzymała grant Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu na realizację nowego projektu promującego czytelnictwo. W zeszłym roku za ministerialne środki bibliotekarze utworzyli Zinotekę, a w tym udowodnią, że „Ta książka jest o Tobie!”.

To, jak ważne jest czytanie maluchom, udowodnił już znany i popularny w kraju program „Cała Polska Czyta Dzieciom”. Bibliotekarze z miejskiej biblioteki pójdą krok dalej i zachęcą do sięgnięcia po książki starszą młodzież. – Z naszych obserwacji i badań czytelniczych wynika, że wielu młodych ludzi rezygnuje z czytania po ukończeniu szkoły i uwolnieniu się od obowiązku czytania lektur – mówi dyrektor placówki Tomasz Talarski. – A przecież książki mogą pomóc w życiu codziennym, bo dzięki nim można przeżyć problemy, zanim się z nimi zetkniemy, dają również szansę na przepracowanie obecnych i przyszłych sytuacji życiowych.

Aby ułatwić sobie kontakt z młodzieżą, legionowscy bibliotekarze są aktywni w sieci. – Mamy już swoje konta w mediach społecznościowych. Jakiś czas temu pojawiliśmy się również na TikToku, a popularność naszego profilu rośnie. Niektóre materiały obejrzało kilkanaście tysięcy młodych osób. Szczególnie cieszą nas coraz częstsze literackie dyskusje toczące się w komentarzach – dodaje Tomasz Talarski. Po co Poczytalni TikTok? Bibliotekarze prezentują tam przede wszystkim świeżo zakupione książki i zapraszają w ten sposób do siebie młodych ludzi. Dzięki temu wiedzą też, że nastoletni legionowianie czytają, jednak część z nich nie korzysta z biblioteki, bo nie są świadomi, że w Poczytalni znajdują się książki, które ich zainteresują. Zamieszczane w serwisach społecznościowych materiały mają sprawić, że młodzież w pierwszej kolejności będzie kojarzyła książki z biblioteką i możliwością wypożyczenia, a dopiero później z kupowaniem ich w księgarni.

Ale media społecznościowe to nie wszystko. Bibliotekarze wcielą się w rolę facylitatorów, innymi słowy swego rodzaju asystentów, którzy pomogą młodzieży zrozumieć jej wspólne cele czytelnicze i zaplanować ich osiągnięcie. W tym celu udadzą się do szkół, by w czasie zajęć porozmawiać z uczniami o ich oczekiwaniach względem książek i biblioteki oraz o ważnych dla nich tematach. W efekcie powstanie strona internetowa, która wesprze młodzież w wyborze książek, jakie mogą przeczytać i wypożyczyć w bibliotece. System będzie proponował tytuły na podstawie kryteriów wybranych przez użytkowników: wieku, zainteresowań i tematyki wcześniej przeczytanych książek. Każda wybrana pozycja będzie mogła być przez użytkownika oceniona i odłożona do przeczytania na wirtualną półkę. – Zanim udostępnimy generator tytułów, jak go roboczo nazywamy, sprawdzimy, czy nasz pomysł spodobał się nastolatkom Zaprosimy ich do nas na SPEED DATING, czyli szybką randkę z zaproponowaną przez system książką i po przeczytaniu fragmentu zapytamy, czy chcieliby ją czytać dalej – zapowiada Karolina Błaszczak-Modzelewska, zastępca dyrektora Miejskiej Biblioteki Publicznej w Legionowie.

Ponadto razem z młodzieżą bibliotekarze zaplanują inną aranżację działu dla nastolatków, aby poczuli oni, że jest to miejsce stworzone specjalnie dla nich. Zmiana czeka też katalog biblioteczny: w celu ułatwienia młodszym czytelnikom i ich rodzicom doboru książek na wybrane tematy, zostanie on uzupełniony o kolekcje lokalne grupujące książki. Realizując projekt, bibliotekarze spróbują nie tylko powstrzymać młodych ludzi przed odchodzeniem od czytania, lecz także – przy wsparciu rodziców – popracują nad obudzeniem w dzieciach przyjemności z czytania. Porad będą udzielali eksperci, a na pierwsze spotkanie zostaną zaproszeni rodzice dzieci, które jeszcze nie umieją czytać. Będą oni mogli uzyskać wskazówki dotyczące znaczenia lektur w rozwoju dziecka i doboru odpowiednich książek. Na spotkanie z Małgorzatą Swędrowską, specjalizującą się w czytaniu wrażeniowym, rodzice będą mogli przyjść z maluchami, które w jego trakcie wezmą udział w warsztatach literackich.
Na drugie spotkanie, zatytułowane „Jak czytać dzieciom i z dziećmi i dlaczego nie można sobie tego odpuścić”, zaproszeni zostaną rodzice dzieci już potrafiących czytać. Izabela Koryś z Instytutu Książki i Czytelnictwa Biblioteki Narodowej opowie w jego trakcie – zarówno z perspektywy eksperta, jak i rodzica dziecka, które nie chciało czytać – o książkach, które pomogły rozbudzić miłość do czytania, oraz o tym, jak sprawić, by dziecko czerpało przyjemność z lektury pomimo dysleksji. Obydwa spotkania będą tłumaczone na polski język migowy.

Projekt „Ta książka jest o Tobie!” dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.