Chcąc na miejscu zobaczyć, jak się sprawy mają, w czerwcu wpadła do Serocka delegacja z Uniwersytetu Łódzkiego i Politechniki Łódzkiej. Przedstawicieli środowiska akademickiego skłoniła do wizyty aktywność mieszkańców gminy związana z założeniem spółdzielni energetycznej „Słoneczny Serock”.

Na wstępie warto przypomnieć, że 11 maja serocki burmistrz Artur Borkowski był prelegentem na ogólnopolskiej konferencji pod hasłem „Odnawialne źródła energii jako czynnik rozwoju lokalnego i regionalnego”. W jej trakcie miał on możliwość zaprezentować inicjatywę spółdzielni, jako czynnika spajającego lokalną społeczność, a dodatkowo – co równie istotne – dającego szansę na zapewnienie dostępu do taniej energii, Co będzie szczególnie ważne w obliczu nadchodzących zmian w Prawie Energetycznym, które mogą diametralnie zmienić sytuację na rynku tzw. indywidualnych prosumentów.

Jak się okazało, inicjatywa powołania spółdzielni zainteresowała również przedstawicieli łódzkich uczelni, którzy w trakcie wizyty w Serocku zapoznali się z obecnym stanem przygotowań do jej uruchomienia, a także wstępnymi planami jej działania. Pracownicy naukowi – na co dzień zajmujący się specyfiką funkcjonowania samorządu, ale także pracujący nad nowymi rozwiązaniami w dziedzinie lokalnych rynków energii elektrycznej – są zainteresowani rozwojem lokalnych podmiotów działających na rynku energii, do których zalicza się m.in. spółdzielnie, i sami pragną aktywnie uczestniczyć w procesie rozwijania podobnych inicjatyw. – Pierwsze spotkanie miało charakter zapoznawczy, niemniej liczymy, że zbieżność celów w bieżącej pracy pozwoli nam zawiązać bardziej trwałe partnerstwo i dzięki wsparciu środowiska akademickiego działalność gminy w zakresie odnawialnych źródeł energii będzie przybierała na sile – komentują wizytę seroccy urzędnicy.