Po dokonaniu formalności związanych z rejestracją projektów do legionowskiego budżetu obywatelskiego, przyszedł czas na kolejny etap. W poprzedni wtorek, tuż przed rozpoczęciem głosowania, zorganizowano publiczną prezentację wszystkich dwunastu projektów, połączoną z dotyczącą ich dyskusją. Przy pięknej, słonecznej pogodzie odbyła się ona w parku na tyłach miejskiego ratusza.

Biorąc pod uwagę aurę oraz ogólny klimat towarzyszący całemu przedsięwzięciu, warunki do rozmowy uczestnicy spotkania mieli wymarzone. – Każdy z pomysłodawców projektów do budżetu obywatelskiego ma dzisiaj możliwość opowiedzenia o swoim projekcie, a mieszkańcy mają okazję do zadania dotyczących go pytań. Wydarzenie jest na żywo transmitowane przez internet, w związku z tym każdy będzie mógł obejrzeć prezentację w czasie rzeczywistym lub później, na przykład w momencie podejmowania decyzji, na który projekt zagłosować. Jednocześnie poprzednio prosiliśmy mieszkańcy o zgłaszanie pytań do konkretnych projektów na naszym profilu facebookowym – mówi Kamil Stępkowski, rzecznik Urzędu Miasta w Legionowie.

Chociaż miejscy urzędnicy zrobili, co mogli, pierwsza edycja Budżetu Obywatelskiego Gminy Miejskiej Legionowo mocno rozciągnęła się w czasie. Zawiniła, jak to się mówi, siła wyższa. – Pandemia niestety trochę pokrzyżowała nam plany i coś, co miało się zdarzyć rok wcześniej, realizujemy teraz. Ale co najważniejsze, w tej pierwszej edycji nie zabrakło chętnych osób oraz organizacji, które złożyły projekty do oceny. I te projekty przedstawiono teraz mieszkańcom, którzy najbliższe tygodnie będą mieli na to, aby zagłosować i wybrać te, które zostaną zrealizowane, czyli te, które uważają za najbardziej istotne dla lokalnej społeczności – podkreśla Piotr Zadrożny, zastępca prezydenta Legionowa.

Legionowskie głosowanie ruszyło w środę 16 czerwca. Przez pierwsze dwa dni, głównie za pośrednictwem internetu, wzięło w nim udział kilkuset mieszkańców. – Głosowanie elektroniczne jest dostępne 24 godziny na dobę, natomiast w trzech punktach stacjonarnych, na karcie do głosowania, można wrzucić swój głos do specjalnie przygotowanych urn. Te punkty to Poczytalnia na terenie Centrum Komunikacyjnego, atrium miejskiego ratusza oraz filia nr 2 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Legionowie – dodaje Kamil Stępkowski.

Jeśli chodzi o wcielanie w życie wybranych przez legionowian projektów, na wyniki głosowania czekają w ratuszu bez obaw. Po części dlatego, że inwestycyjna współpraca z mieszkańcami to dla urzędników nie pierwszyzna. – Mamy już doświadczenie w realizacji projektów razem z mieszkańcami. Od wielu lat realizujemy tak zwaną inicjatywę lokalną, gdzie mieszkańcy mogą zgłaszać swój projekt, a potem gmina go realizuje. Filozofia budżetu obywatelskiego jest troszkę inna, ale nasi mieszkańcy już się nauczyli, że mogą liczyć na miasto i wspólnie z nami realizować projekty. Cieszę się z tego, że chociaż nie mamy obowiązku zapisywania w miejskim budżecie środków na realizację budżetu obywatelskiego, to się na to zdecydowaliśmy – mówi Piotr Zadrożny.

W pierwszej edycji legionowskiego budżetu obywatelskiego jest do rozdysponowania pół miliona złotych. Zgodnie z harmonogramem, realizacja wybranych przez mieszańców projektów nastąpi w przyszłym roku.

Poprzedni artykułSrebrny Madziar
Następny artykułZanurzyć się w zdrowiu
Trudno powiedzieć, czy to wpływ zodiakalnego Koziorożca, ale lubi czasem nabić kogoś na medialne rogi. Starając się przy tym, a to coraz rzadsze zjawisko, nie nabijać w butelkę czytelników. 51-letni chłopiec starannie skrywający swe emocje. Głównie pozytywne. Posiadacz wielu cech, które dyskwalifikują go jako wzór dziennikarza. Mimo to od ponad dekady dzielnie trwa na legionowskim posterunku.