Z mazowieckiego sejmiku nadeszły ostatnio dobre wieści dla strażaków działających w subregionie warszawskim wschodnim. Dzięki decyzji wojewódzkich radnych 32 siedziby Ochotniczej Straży Pożarnej, w tym pięć z powiatu legionowskiego, będą wkrótce mogły przejść remont lub modernizację. Władze Mazowsza zarezerwowały na ten ważny cel prawie 750 tys. zł.

Jak przypomina Adam Struzik, gaszenie potrzeb druhów to dla samorządu województwa chleb powszedni. – Strażaków z Mazowsza wspieramy od lat. Dofinansowujemy nie tylko zakup specjalistycznego sprzętu czy samochodów, ale pomagamy też modernizować strażnice OSP. Tego typu inwestycje są bardzo potrzebne. Na Mazowszu funkcjonuje prawie dwa tysiące jednostek OSP, które tylko w ubiegłym roku brały udział w 55 tysiącach akcji, z czego 20 tysięcy dotyczyło gaszenia pożarów – podkreśla marszałek Struzik. Dostrzega też jednak, że wiele budynków jest w złym stanie technicznym i wymaga remontów. – Niestety są one bardzo kosztowne i nie każda gmina może sobie pozwolić na takie wydatki. Dlatego zawsze staramy się wygospodarować dodatkowe środki właśnie na takie wsparcie. Dla ochotników pomoc jest nieodzowna. Strażnice to nie tylko stacje wyczekiwania, ale też miejsca, w których przechowywany jest sprzęt strażacki i garażowane są auta. Utrzymanie ich w bardzo dobrym stanie jest gwarancją niezawodności i wpływa na wzrost bezpieczeństwa mieszkańców.

W tegorocznej edycji programu Mazowieckie Strażnice OSP-2021 gminy mogły ubiegać się o pomoc finansową w wysokości maksymalnie 25 tys. zł. Ponadto każda z nich miała prawo złożyć wniosek na remont albo modernizację tylko jednej strażnicy OSP ze swego terenu. W efekcie do 232 mazowieckich miast i gmin, w tym do 32 z subregionu warszawskiego wschodniego, trafi blisko 5,5 mln zł. – Ten program jest odpowiedzią na potrzeby samorządów, które chcą usprawnić i ułatwić pracę jednostkom OSP. Dzięki naszemu wsparciu będą mogły unowocześnić budynki strażnic oraz wzmocnić potencjał i gotowość bojową strażaków – zauważa mazowiecka radna Anna Brzezińska.
Ochotnicy z Legionowa dostaną na remont swojej niedawno przejętej od PSP siedziby 18 750 zł, ich koledzy z Chotomowa – ponad 22 tys. zł, a z Woli Kiełpińskiej – równe 20 tysięcy. Najwięcej na remonty swoich siedzib, po 25 tys. zł, otrzymali strażacy z Nieporętu oraz Wieliszewa. Wojewódzkie wsparcie umożliwi przeprowadzenie prac budowlanych związanych między innymi z remontem posadzek, dachów, elewacji i stolarki okiennej, a także instalacji elektrycznej.