Czwartego maja, w ramach trwającego właśnie spisu powszechnego, pracę rozpoczęli rachmistrzowie telefoniczni. Ponieważ są już doniesienia o próbach podszywania się pod nich przez oszustów, Główny Urząd Statystyczny informuje, w jaki sposób da się zweryfikować tożsamość dzwoniącego urzędnika.

Można tego dokonać poprzez aplikację dostępną na stronie rachmistrz.stat.gov.pl lub kontaktując się z infolinią spisową pod numerem 22 279 99 99, wybierz 1 – Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań, a następnie 2 – weryfikacja tożsamości rachmistrza. Aby spisać się bezpiecznie, należy pamiętać, że rachmistrzowie dzwonią z numeru 22 828 88 88 i aż do odwołania nie będą odwiedzać respondentów w domach; rachmistrz ma identyfikator wydany przez Wojewódzkie Biuro Spisowe zawierający imię i nazwisko, numer, godło i informację o przetwarzaniu danych osobowych; rachmistrz nie zapyta o zarobki, oszczędności, cenne przedmioty w domu, numer konta, PIN do karty czy dane logowania do bankowości internetowej, a jeśli obowiązek spisowy został już zrealizowany przez Internet albo infolinię spisową, nikt nie zadzwoni do respondentów w tej sprawie.

Po weryfikacji rachmistrza i uzyskaniu pewności, że dzwoni w celu przeprowadzenia spisu, zgodnie z ustawą nie można odmówić mu podania danych. Wszystkie dane są objęte tajemnicą statystyczną i służą wyłącznie zbiorczym analizom statystycznym. Każda osoba biorąca udział w spisie ma zapewnioną pełną anonimowość, zaś ludzie wykonujący prace spisowe są zobowiązani do przestrzegania tajemnicy. W przypadku uzasadnionych wątpliwości co do wiarygodności i rzetelności rachmistrza, należy zgłosić to na infolinię spisową lub do Gminnego Biura Spisowego.