Zgodnie z przewidywaniami, za sprawą pozytywnej decyzji NFZ, gmina Legionowo otrzymała możliwość uruchomienia Punktu Szczepień Powszechnych. Dobra wiadomość jest taka, że powinien on ruszyć już 13 maja. Towarzyszy jej też jednak nieco gorsza: mających do niego trafić szczepionek jest na razie mniej niż pierwotnie planowano.

Jak już informowaliśmy, punkt szczepień w zarządzanej przez spółkę KZB Lodowej Arenie zorganizowano przy współpracy z powiatowym Zespołem Poradni Specjalistycznych NZOZ „Legionowo”. Mimo że zabiegi rozpoczną się tam 13 maja, już teraz (od 6 maja) możliwa jest rejestracja przez wszystkie dostępne systemy, zarówno e-rejestrację oraz infolinię 989, jak i system SMS. Ponieważ na szczepienia należy się wcześniej zapisać, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców, miasto uruchomiło specjalną linię w Lodowej Arenie – tel. (22) 766 45 22, czynną codziennie od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-16.00. Póki co, zainteresowanie legionowian tą ofertą jest bardzo duże. – Naszym celem jest zaszczepienie jak największej liczby mieszkańców Legionowa. Dlatego zdecydowaliśmy się na uruchomienie tego punktu, w którym będziemy mogli szczepić nawet kilkaset osób dziennie. Niestety na razie będzie ich około trzystu tygodniowo, bo tyle dawek ma trafiać do nas w poszczególnych partiach. Liczba szczepionek nie zależy od nas. Zaszczepimy tyle osób, ile dawek dostarczy nam rządowa Agencja Rezerw Materiałowych – mówi Piotr Zadrożny, zastępca prezydenta Legionowa.

Szczepienia w nowych punktach będą przeprowadzane przez zespoły szczepiące, w skład których ma wchodzić m.in. osoba z doświadczeniem w udzielaniu pierwszej pomocy (lekarz, ratownik medyczny lub pielęgniarka) oraz osoby kwalifikujące i wykonujące szczepienia. W miejskim punkcie będą pracować przynajmniej dwa zespoły szczepiące. Za sterowanie ruchem pacjentów i pilnowanie przestrzegania zasad bezpieczeństwa będzie odpowiedzialny samorząd, który planuje skorzystać w tym celu z pomocy Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej oraz Straży Miejskiej.

Na szczepienie będą mogły się zapisać osoby z aktywnymi e-skierowaniami. Wraz ze wzrostem dostępności szczepionek i terminów szczepień możliwa będzie rejestracja i szczepienie pacjentów zgłaszających się bezpośrednio do punktu szczepień. W momencie zapisywania na zabieg pacjent otrzyma zalecenie dokładnego zapoznania się z kwestionariuszem wstępnego wywiadu przesiewowego przed udaniem się na szczepienie. Pacjenci zostaną poproszeni o wydrukowanie i wypełnienie kwestionariusza wstępnego wywiadu przesiewowego przed udaniem się do punktu szczepień, co znacznie ułatwi pracę placówki (wypełnienie kwestionariusza będzie także możliwe w punktach szczepień masowych).

Punkt badań i stanowisko szczepień będzie dezynfekowane na bieżąco. Procedura bezpieczeństwa ma być realizowana przez personel po każdej zaszczepionej osobie. Raz na godzinę nastąpi przerwa, podczas której dezynfekowane będą elementy często dotykane przez klientów: klamki, poręcze, oparcia krzeseł i podłoga w poczekalni. Osoby korzystające z punktu będą dezynfekować dłonie i nosić maseczki osłaniające usta i nos. Odległość między nimi ma wynosić minimum 1,5 m. Pomieszczenia mają być wietrzone co godzinę. Po szczepieniu osoby będą przebywać w wydzielonej w strefie wypoczynku.

Poprzedni artykułPandemia z uśmiechem
Następny artykułLekarstwo na miejską suszę
Trudno powiedzieć, czy to wpływ zodiakalnego Koziorożca, ale lubi czasem nabić kogoś na medialne rogi. Starając się przy tym, a to coraz rzadsze zjawisko, nie nabijać w butelkę czytelników. 53-letni chłopiec starannie skrywający swe emocje. Głównie pozytywne. Posiadacz wielu cech, które dyskwalifikują go jako wzór dziennikarza. Mimo to od dwóch dekad dzielnie trwa na legionowskim posterunku.