Działające w Legionowie Niepubliczne przedszkole Wesołe Sówki swojej nazwy nie nosi przypadkowo. Dbając o to, by na dziecięcych buziach zawsze gościły uśmiechy, kadra prowadzonej przez spółkę KZB placówki nawiązuje do swych ptasich patronów także w inny sposób – mądrze i z rozwagą wychowując maluchy w czasach tak mocno naznaczonych przez koronawirusa. Póki co, wszystko idzie jak należy.

Chociaż niosło to ze sobą szereg wyzwań i niegodności, cała społeczność Wesołych Sówek dobrze poradziła sobie z wymuszonymi przez pandemię ograniczeniami w codziennym, normalnym funkcjonowaniu. I obecnie może zbierać tego owoce. – W tej covidowej, zmienionej rzeczywistości, wspólnie z naszym organem prowadzącym, czyli spółką KZB Legionowo, dbamy o bezpieczeństwo naszych przedszkolaków, ich edukację oraz radość z tego, że mogą chodzić do przedszkola i brać udział w realizacji wielu ciekawych zadań. Wspólnie aktywnie realizujemy podstawę programową wychowania przedszkolnego, dbając o wszechstronny rozwój naszych dzieci. Rozwijamy ich talenty i zainteresowania, wspieramy w odkrywaniu świata i nabywaniu nowych umiejętności – wymienia Grażyna Rzewuska, dyr. niepublicznego przedszkola Wesołe Sówki. Po czym dodaje: – W czasie wymuszonych przez lockdown zajęć na odległość nasi nauczyciele tworzyli między innymi różne pomoce dydaktyczne, na przykład własne prezentacje, filmiki instruktażowe i nagrania audio.

Dzięki tego rodzaju działaniom wciąż wiele działo i dzieje się w obydwu oddziałach Wesołych Sówek – zarówno przy ulicy Jagiellońskiej 40, jak i na osiedlu Piaski, przy Alei I Dywizji Zmechanizowanej 16. Krótko mówiąc, pandemii zagrano w nich na nosie. – Mimo obecnej sytuacji, oczywiście przy zachowaniu w przedszkolu wszelkich procedur bezpieczeństwa obowiązujących w czasie epidemii, organizujemy szereg imprez i uroczystości w formie stacjonarnej oraz online. Pozwalają one naszym podopiecznym na integrację, zapewniają im możliwość zaprezentowania własnych umiejętności, wyzwalają wiele różnorodnych aktywności, a przede wszystkim dają im mnóstwo radości oraz przyjemności z samego uczestnictwa. Chodzi tu między innymi o pasowanie na przedszkolaka, dzień olimpijczyka, występy świąteczne, pokazy talentów czy umiejętności recytatorskich, a także wiele, wiele innych podobnych wydarzeń – mówi Justyna Bicz, zastępca dyr. niepublicznego przedszkola Wesołe Sówki.

Trudno się więc dziwić, że mali podopieczni prowadzonych przez spółkę KZB placówek podążali tam zawsze jak na skrzydłach. O ile tylko, rzecz jasna, umożliwiały im to aktualne przepisy sanitarne. – Dzieci chętnie chodziły i nadal chodzą do przedszkola, jednak w tym semestrze z krótką przerwą: od 27 marca do 18 kwietnia, kiedy to wszystkie przedszkola były zamknięte ze względu na wzmożone zagrożenie COVID-19. W tym czasie opieką w placówce objęta była niewielka grupa dzieci; ta, których rodzice pracowali na stanowiskach związanych z przeciwdziałaniem epidemii – przypomina dyr. Grażyna Rzewuska. Na szczęście nie trwało to długo i Wesoło Sówki znów mogły zacząć działać pełną parą. Oczywiście ściśle przestrzegając wewnętrznych procedur, pozytywnie zaopiniowanych przez inspekcję sanitarną.

Obok bieżącego przedszkolnego życia, opiekunowie dzieci starannie dbali o to, by rozwijały one skrzydła. Było to możliwe dzięki przeróżnym projektom czy konkursom, kształtującym u maluchów i ciało, i ducha. Jak z zadowoleniem podkreślają nauczyciele, młode sówki spisywały się w nich na medal. – Dzieci z naszego przedszkola biorą udział w licznych konkursach organizowanych przez inne lokalne placówki przedszkolne i osiągają w nich już swoje pierwsze sukcesy. Na przykład w tym semestrze nasz trzyletni Stefan zdobył trzecie miejsce w międzyprzedszkolnym konkursie recytatorskim „Poeci dzieciom”, zaś sześcioletnia Agatka zajęła drugie miejsce w międzyprzedszkolnym konkursie fotograficznym „Wiosna tuż, tuż” – wymienia osiągnięcia dzieci Justyna Bicz.

Wesołe Sówki organizują też konkursy we własnym zakresie – dla siebie oraz innych legionowskich maluchów. Zaliczyli już między innymi zmagania plastyczne oraz zmierzyli się z pieśniami i wierszami patriotycznymi. Przed nimi zaś kolejna rywalizacja z kredkami i pędzlami w rękach – międzyprzedszkolny konkurs plastyczny, w którym nagrody ufundowała prowadząca sówkowe placówki spółka KZB Legionowo. – W przedszkolu odbywają się również dodatkowe zajęcia dla wszystkich dzieci: labo-eksperymenty, korektywa, zajęcia muzyczne, czytelnicze i sprawnościowe oraz koncerty i bajki w formie online. Dodatkowo, z Drużyną Kangura, można uczestniczyć w zajęciach rozwijających talenty sportowe oraz w zajęciach doskonalących talenty taneczne, prowadzonych przez Akademię Ruchu Dziecięcego – informuje pani Justyna. Jak zatem widać, w Wesołych Sówkach pandemii się nie dają. I tak, przynajmniej do zbliżających się wielkimi krokami wakacji, ma pozostać.