fot. UG Nieporęt

Na terenie Portu Nieporęt-Pilawa powstaną pierwszy i jedyny punkt odbioru ścieków oraz tężnia solankowa dla mieszkańców i gości odwiedzających gminę. Z kolei gmina Serock opracuje wstępne studium planistyczno-prognostyczne dla budowy linii kolejowej Zegrze-Przasnysz. Wszystko to dzięki wsparciu samorządu Mazowsza, który na oba projekty wyłoży ponad 2,1 mln zł.

Umowę w tej sprawie marszałek podpisał w ubiegłą środę (21 kwietnia). Co do celowości każdej z inwestycji, Adam Struzik nie ma w tej kwestii najmniejszych wątpliwości. – To wyraz naszej mazowieckiej solidarności. Czas pandemii nie należy do łatwych. Samorządy lokalne często szukają dodatkowych źródeł wsparcia, by móc przeprowadzić niezbędne inwestycje. Dlatego również w tym roku zabezpieczyliśmy całkiem sporą kwotę, bo aż 250 mln zł na programy wsparcia. To ogromna pomoc, zwłaszcza gdy większość miast, gmin wykluczana jest ze wsparcia udzielanego w ramach programów rządowych tylko z powodu przynależności politycznej. My nie patrzymy na sympatie polityczne, wspieramy każdego, kto o to wsparcie zabiega – podsumowuje marszałek Struzik.

Instrument zadań ważnych to jeden ze sztandarowych programów wsparcia realizowanych przez samorząd województwa mazowieckiego. Tylko w tym roku na jego realizację przeznaczono 151 mln zł, z czego 95 mln zł na nowe projekty. Część tych środków, jako się rzekło, pójdzie m.in. na kompleksowe uporządkowanie gospodarki ściekowej na terenie Portu Nieporęt-Pilawa, a także na opracowanie wstępnego studium planistyczno-prognostycznego dla budowy linii kolejowej Zegrze-Przasnysz. Krótko mówiąc, w temacie inwestycji będzie się działo. – Wsparcie na kompleksowe uporządkowanie gospodarki ściekowej na terenie portu jest istotne dla ich użytkowników, dla osób wypoczywających nad Jeziorem Zegrzyńskim, ale także dla ochrony przyrody i krajobrazu tego obszaru. Natomiast druga inwestycja, na którą podpisaliśmy dziś umowę, jest bardzo ważna z perspektywy realizacji inwestycji dotyczącej budowy linii kolejowej Zegrze-Przasnysz. Dzięki temu wsparciu razem rozwijamy infrastrukturę służącą publicznemu transportowi zbiorowemu oraz zmniejszamy wykluczenie komunikacyjne mieszkańców powiatów legionowskiego, pułtuskiego, przasnyskiego i makowskiego – podkreśla „chodząca” za obydwoma projektami radna województwa mazowieckiego Anna Brzezińska.

Jeśli chodzi o punkt odbioru ścieków na terenie Portu Nieporęt-Pilawa, w ramach inwestycji wybudowana zostanie sieć wodociągowa kanalizacji sanitarnej odprowadzającej ścieki socjalno-bytowe z budynków znajdujących się na terenie portu w Nieporęcie wraz z odbiorem ścieków z jednostek pływających po akwenie. Zamontowane tam zostaną także nowoczesne moduły toaletowo-sanitarne oraz wybudowana zostanie tężnia solankowa która z całą pewnością podniesie atrakcyjność terenu portu. – Dzięki zastrzykowi finansowemu, jaki gmina Nieporęt otrzymała od samorządu województwa mazowieckiego, na terenie Portu Nieporęt-Pilawa powstanie pierwszy i jedyny punkt odbioru ścieków z jednostek pływających po Jeziorze Zegrzyńskim oraz tężnia solankowa dla mieszkańców i gości odwiedzających gminę. Budowa tężni w czasach pandemii SARS-CoV-2 ma szczególne znaczenie terapeutyczne i rehabilitacyjne. Jestem przekonany, że stanie się ona nie tylko niezwykle atrakcyjnym miejscem rekreacji i wypoczynku, ale przede wszystkim strefą rehabilitacji dla osób, które przeszły COVID-19 i cierpią z powodu chorób układu oddechowego – mówi Sławomir Maciej Mazur, wójt gminy Nieporęt. I dodaje: – Realizacja projektu w otoczeniu Jeziora Zegrzyńskiego pozwoli zachować ten niewielki ekosystem dla następnych pokoleń, zapewniając coraz bardziej zurbanizowanemu społeczeństwu stałą i ogólnie dostępną możliwość kontaktu z żywą przyrodą.

Głównym celem inwestycji jest ochrona wód Jeziora Zegrzyńskiego, największego zbiornika wody wokół metropolii warszawskiej, miejsca rekreacji i wypoczynku mieszkańców Mazowsza. Samorząd województwa na realizację tej inwestycji przekazał 1,5 mln zł.

Poprzedni artykułFantastyczna propozycja
Następny artykułGrupa od ładu i składu
Trudno powiedzieć, czy to wpływ zodiakalnego Koziorożca, ale lubi czasem nabić kogoś na medialne rogi. Starając się przy tym, a to coraz rzadsze zjawisko, nie nabijać w butelkę czytelników. 52-letni chłopiec starannie skrywający swe emocje. Głównie pozytywne. Posiadacz wielu cech, które dyskwalifikują go jako wzór dziennikarza. Mimo to od ponad dekady dzielnie trwa na legionowskim posterunku.