Obok remontów czy modernizacji realizowanych w gminnych obiektach w zależności od bieżących potrzeb, są też prace, które na terenie miasta trzeba przeprowadzać każdego roku. Jedną z takich operacji rozpoczyna właśnie gminna spółka KZB Legionowo, a jej służące dziecięcej zabawie rezultaty będą już wkrótce widoczne w lokalnych piaskownicach.

Wymiana piasku w przeznaczonych dla maluchów „centrach rozrywki” pod chmurką to zadanie, które najlepiej – o ile, rzecz jasna, sprzyja temu korzystna aura – realizować wczesną wiosną. Zimą bowiem zawartość piaskownic jest albo zbyt zmarznięta i zbita, żeby ją z nich wydobyć, albo też wręcz przeciwnie – przypomina nasiąknięte wodą grzęzawisko. Nic zatem dziwnego, że akcję wymiany piachu spółka KZB rozpoczyna właśnie teraz. – W czasach pandemii troska o jego jakość oraz odpowiedni stan sanitarny jest szczególnie istotna. Dlatego na każdym etapie tego procesu trzymamy się obowiązujących w tym zakresie przepisów i stosujemy w piaskownicach wyłącznie atestowany, dobrej jakości, bezpieczny dla dzieci piasek – podkreśla Irena Bogucka, prezes zarządu spółki KZB Legionowo.

Co do samej wiosennej operacji, wymiana zawartości kilkudziesięciu piaskownic (w samym miejskim żłobku są aż cztery – przyp. red.) to wbrew pozorom dosyć żmudny i momentami skomplikowany proces. Głównie z tego powodu, że nie wszędzie – ze względu na zwarte roślinne otoczenie, a także zabudowę znajdującą się wokół piaskownicy – można wykorzystać do tego celu koparkę. To zaś oznacza jedno: często większość pracy trzeba wykonywać tak, jak dzieciaki robią babki z piasku, czyli ręcznie. Zaprawionym w tej robocie pracownikom spółki KZB nie powinna ona jednak zająć zbyt wiele czasu.

Według pobieżnych, opartych na poprzednich latach szacunków, do wyposażenia miejskich piaskownic w nowy, czysty piasek trzeba go będzie zakupić około czterdziestu ton. Legionowscy rodzice mogą więc spać spokojnie – babkowego budulca ich pociechom z pewnością nie zabraknie.

Wykaz placów zabaw objętych wymianą piasku:

 1. plac zabaw w Parku im. T. Kościuszki
 2. plac zabaw os. Młodych ul. Suwalna A
 3. plac zabaw ul. Roi 10
 4. plac zabaw ul. Roi 2A
 5. plac zabaw ul. 3 Maja 21
 6. plac zabaw przy ul. Piaskowej pomiędzy blokami nr 4 i 10
 7. plac zabaw ul. Parkowa 27
 8. plac zabaw ul. Husarska (za DH Maksim)
 9. ZSP ul. Jana Pawła I 2
 10. ZSP nr 2 ul. Jagiellońska 67
 11. PM nr 1 ul. Olszankowa E
 12. PM nr 3 ul. Zegrzyńska 71
 13. PM nr 5 ul. Kwiatowa 80
 14. PM nr 6 ul. Broniewskiego 3
 15. PM nr 7 ul. Husarska 18A
 16. PM nr 9 ul. Królowej Jadwigi 11
 17. PM nr 10 ul. Broniewskiego 6
 18. PM nr 11 ul. Zegrzyńska 9
 19. ZSP nr 3-PM nr 12 ul. Królowej Jadwigi 7
 20. Żłobek Miejski ul. ppłk. E. Dietricha 1
 21. Przedszkole „Wesołe Sówki” ul. Jagiellońska 40
 22. plac zabaw ul. Królowej Jadwigi (nieopodal placu wodnego) wraz z piaskownicą archeologiczną
 23. plac zabaw ul. Ogrodowa (za Domem Dziennego Pobytu).
Poprzedni artykułMiała matka syna…
Następny artykułKREWniacy w mundurach
Trudno powiedzieć, czy to wpływ zodiakalnego Koziorożca, ale lubi czasem nabić kogoś na medialne rogi. Starając się przy tym, a to coraz rzadsze zjawisko, nie nabijać w butelkę czytelników. 52-letni chłopiec starannie skrywający swe emocje. Głównie pozytywne. Posiadacz wielu cech, które dyskwalifikują go jako wzór dziennikarza. Mimo to od blisko dwóch dekad dzielnie trwa na legionowskim posterunku.