fot. mazovia.pl

Wiele spośród blisko trzech milionów żyjących na Mazowszu kobiet z powodzeniem łączy role żony i matki z karierą zawodową. Dobrym przykładem mogą tu służyć śmiałe, ambitne i zaangażowane panie, które mając świadomość swoich wyzwań społecznych, realizują się poprzez aktywność w lokalnym samorządzie.

Otoczony współpracowniczkami szef wojewódzkiego samorządu zawartą powyżej tezę bez wahania i z przyjemnością potwierdza. – Nie byłoby sukcesu Mazowsza, gdyby nie przedsiębiorcze, silne, ale też wrażliwe społecznie kobiety. Każdego dnia udowadniają, że samorealizacja na różnych polach jest możliwa i staje się źródłem olbrzymiej satysfakcji. Cieszę się, że coraz więcej pań odnosi sukcesy w samorządzie, biznesie czy działalności społecznej. A jeszcze bardziej, że są doceniane przez społeczeństwo i wyróżniane –podkreśla marszałek Adam Struzik.

14 na 50

Kobiety chcą nie tylko być żonami i matkami, ale pragną też wpływać na rzeczywistość swojej ojczyzny i lokalnych społeczności. Coraz częściej i z większą otwartością wchodzą w świat polityki. Wśród pół setki radnych województwa mazowieckiego jest 14 pań, dwie z nich zasiadają w zarządzie województwa – Elżbieta Lanc (od 2014 r.) i Janina Ewa Orzełowska (od 2010 r.). Obie zapewniają, że współczesne kobiety chcą być aktywne, pracować zawodowo, a jednocześnie dbać o domowe ognisko. Jak mówią, są silniejsze psychicznie od mężczyzn i lepiej radzą sobie ze stresem. – Kobiety coraz częściej i z większą otwartością wchodzą w świat polityki, co uważam za duży plus – mówi Elżbieta Lanc, członek Zarządu Województwa Mazowieckiego i piastująca swój mandat nieprzerwanie od 2002 roku wojewódzka radna.

Urząd w spódnicy

W urzędzie marszałkowskim spośród osób zatrudnionych aż dwie trzecie stanowią kobiety. Blisko tysiąc pań zajmuje różne stanowiska: są szefowymi departamentów, liderkami licznych społecznych inicjatyw funkcjonujących w samorządzie. Wojewódzkimi samorządowymi jednostkami organizacyjnymi kieruje 39 pań.

Statystyki pokazują też, że coraz więcej kobiet zostaje sołtysami. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego w 2019 r. na Mazowszu było 7315 sołtysów, z czego aż 3218 to kobiety! Panie świetnie spełniają się w tej roli. Są zaangażowane, przedsiębiorcze, energiczne. A jeszcze dziesięć lat temu płeć piękna stanowiła niespełna jedną trzecią grona sołtysów (według danych GUS z 31 grudnia 2010 r. w Polsce było 40,3 tys. sołtysów, z których 30,7 proc. stanowiły kobiety). Zaangażowanie w instytucje samorządu wiejskiego stanowiło domenę mężczyzn. Potwierdziła to w trakcie jednego z wykładów dr Ilona Matysiak: „Reprezentowanie interesów rodziny i gospodarstwa w lokalnym życiu publicznym było tradycyjną rolą mężczyzny. Pomimo uzyskania praw wyborczych w 1918 roku, aktywność kobiet w samorządzie wiejskim bądź gminnym należała do rzadkości, zarówno w dwudziestoleciu międzywojennym, jak i pierwszych dekadach po wojnie”.

Obserwowany na przestrzeni kilku poprzednich dekad wzrost kompetencji społecznych i kulturowych kobiet wiejskich (które często są obecnie lepiej wykształcone niż mężczyźni), ale też zmieniające się role społeczne kobiet i mężczyzn w polskim społeczeństwie sprawiły, że coraz więcej kobiet obejmowało funkcję sołtysa (na przykład ponad 60 lat temu w Polsce było zaledwie jeden procent sołtysek, a w 2011 r. już 34,7 proc.).

Pań w samorządach przybywa

Coraz więcej kobiet piastuje stanowiska wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Dość wspomnieć, że po wyborach w 1990 roku ich odsetek w gminach wiejskich ledwie przekraczał dziewięć procent, a niespełna ćwierć wieku później był już niemal trzykrotnie wyższy. – Muszę przyznać, że praca szefa miasta czy gminy tylko pozornie jest łatwa i prestiżowa. W istocie wiąże się z dużymi wyrzeczeniami, nierzadko potężnym stresem i całkowitym brakiem czasu wolnego, ale my, kobiety, dajemy radę! – przyznaje Elżbieta Radwan, która kolejną kadencję piastuje funkcję burmistrzem Wołomina.

Także młodzież coraz chętniej angażuje się w sprawy publiczne. Młodzi ludzie wiedzą, że bierność nie popłaca. Przygodę z działalnością obywatelską młode mazowszanki rozpoczęły w 2019 r. – jako radne Młodzieżowego Sejmiku Województwa Mazowieckiego (jest ich 23 z 51 radnych) czynnie angażują się w prace tego gremium. Przewodniczącą jest Wiktoria Kostrzewa (Warszawa), wśród jej pięciorga zastępców trzy są kobietami: Elżbieta Gimzicka (Warszawa), Małgorzata Trzaskowska (pow. otwocki) i Wiktoria Nowocień z Szydłowca. Sekretarzem sejmiku jest Oliwia Wyrzykowska (Płock). Z kolei funkcję rzeczniczki prasowej radni powierzyli Julii Senator z gminy Błędów (pow. grójecki). Wszystkie one są ambitne, mają głowy pełną pomysłów i nie boją się wyzwań. Głośno mówią o sprawach ważnych dla nich, dla społeczności, w których na co dzień żyją. Zgłaszają swoje pomysły i problemy. Walczą o to, by głos, także młodych mazowszanek był respektowany. Są słyszane i słuchane.

Samorząd wspiera panie

Na terenie Mazowsza działają liczne organizacje zrzeszające mieszkanki obszarów wiejskich. Są to zarówno koła gospodyń wiejskich, organizacje pozarządowe, jak i lokalne grupy. Ich działanie bardzo często oparte jest na pielęgnowaniu tradycji i kultury – zarówno całego Mazowsza, jak i małej ojczyzny, z której się wywodzą. Coraz częściej to właśnie kobiety angażują się w życie społeczne swoich wspólnot, podejmują wyzwania, wspierają mieszkańców, promują swoją wieś czy gminę. Samorząd Mazowsza dostrzega to i od kilku lat nagradza liderki społeczności wiejskiej – działaczki lokalne, członkinie kół gospodyń wiejskich, organizacji pozarządowych, lokalnych grup działania, które są zaangażowane w pracę na rzecz innych, przyczyniając się do rozwoju „małych ojczyzn”. Konkurs jest adresowany do aktywnych kobiet, które działają na terenach wiejskich województwa mazowieckiego. – Na mazowieckiej wsi nie brakuje kobiet energicznych i przedsiębiorczych. To kobiety, które nie boją się wyzwań i często realizują inicjatywy, których nie podjąłby się niejeden mężczyzna. Są w stanie zrobić wiele na rzecz swoich lokalnych społeczności – podkreśla członek zarządu Janina Ewa Orzełowska. A setki i tysiące pań jej słowa każdego dnia swoją działalnością potwierdza.