Wiosna to czas, kiedy ludzie najchętniej robią porządki nie tylko w domu czy ogrodzie, lecz także w szafach. Mając ten fakt na względzie, seroccy urzędnicy postanowili ułatwić mieszkańcom pozbycie się starych, nieużywanych już przez nich ubrań. Pilotażowy, wdrażany przez gminę projekt zakłada odbieranie odzieży oraz tekstyliów bezpośrednio sprzed posesji.

Dzięki pomysłowi pracowników serockiego magistratu stare ubrania dołączą do innych odpadów, jakie w ten sposób są odbierane od mieszkańców gminy. Organizatorzy przypominają jedynie, że wystawione przed bramę worki muszą być odpowiednio opisane, najlepiej posiadając widoczne oznaczenia w rodzaju „tekstylia” bądź „odzież”. Przy czym, w odróżnieniu od innego rodzaju odpadów, kolorystyka worków użytych do spakowania ubrań jest dowolna.

Poza tym warto jeszcze pamiętać o wystawianiu ich (wraz z innymi pojemnikami) do godziny siódmej rano, gdyż właśnie wtedy rozpoczyna się odbiór odpadów komunalnych z nieruchomości położonych na terenie miasta i gminy Serock. Jak zaznaczają urzędnicy, reklamacje z adresów, na których odpady nie były wystawione na czas, nie będą realizowane i w przypadku zmieszanych odpadów komunalnych należy je przetrzymać do kolejnego terminu odbioru.

Chcąc być na bieżąco z terminami odbioru odpadów oraz z płatnościami za tę usługę, można skorzystać z darmowej aplikacji mobilnej na telefon EcoHarmonogram. Umożliwia ona między innymi ustawienie powiadomienia, które przypomni o odbiorze lub o zbliżającym się terminie płatności. – Prosimy także o dopełnienie obowiązku oznakowania nieruchomości tablicą z numerem porządkowym. Brak oznakowania znacząco utrudnia realizację usługi odbioru odpadów komunalnych – przypominają seroccy urzędnicy.

Wszelkie uwagi dotyczące odbioru odpadów należy zgłaszać do serockiego referatu ochrony środowiska, rolnictwa i leśnictwa, ul. Rynek 21, tel. 22 782 88 40, ochronasrodowiska@serock.pl.