fot. UG Wieliszew

Legionowo ma swoich honorowych obywateli, a jego samorządowy sąsiad – również doceniając ich w ten sam sposób – wyróżnia także „zasłużonych dla gminy Wieliszew”. Podczas ostatniej sesji tamtejszych samorządowców zaszczytny tytuł wraz z odznaczeniem otrzymał od lat związany z lokalną oświatą Jacek Banaszek.

Na zasługi dla gminy Jacek Banaszek miał okazję pracować właściwie przez całe życie, ponieważ od urodzenia jest związany z Wieliszewem i tam też uczęszczał do szkoły podstawowej. Jak można przeczytać w uzasadnieniu do wniosku, od ukończenia studiów na wydziale Pedagogiki Ogólnej na Uniwersytecie Warszawskim laureat tytułu jest nieprzerwanie związany z wieliszewską oświatą – jako nauczyciel, pedagog i wychowawca kolejnych pokoleń młodych mieszkańców gminy. Ponadto w 2011 roku Jacek Banaszek został dyrektorem Samorządowej Administracji Placówek Oświatowych, którą sześć lat później przekształcono w Centrum Usług Wspólnych.

Jako radny i człowiek bezpośrednio odpowiedzialny za oświatę, współtworzył program rozwoju bazy oświatowej, ma swój udział w powstaniu m.in. budynku gminnego gimnazjum, hali sportowej w Wieliszewie, rozbudowy podstawówek w Łajskach i Janówku Pierwszym, stworzeniu przedszkola w Olszewnicy Starej i budowie Przedszkola Samorządowego w Skrzeszewie. Według inicjatorów wniosku „dzięki ciężkiej pracy Jacka Banaszka wieliszewska oświata skutecznie i bezboleśnie przechodzi przez reformę i zmianę systemu oświaty. Współtworzył plany dalszych inwestycji oświatowych niezbędnych do zaspokojenia rosnących potrzeb naszej dynamicznie rozwijającej się wspólnoty”. Skoro tak, tytuł „zasłużonego dla gminy Wieliszew” trafił w dobre ręce.