Jak poinformował Mazowiecki Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia, specjalne wyjazdowe punkty szczepień dotrą do pacjentów, którzy ze względu na zły stan zdrowia nie mogą przyjąć szczepionki w punkcie stacjonarnym. W całym kraju ponad 100 dodatkowych punktów uzupełni sieć populacyjnych punktów szczepień, które zadeklarowały możliwość podania preparatu również w domu pacjenta.

Wyjazdowe punkty szczepień są wsparciem dla populacyjnych punktów, które zgłaszając się do Narodowego Programu Szczepień potwierdziły, że są gotowe do mobilnego szczepienia pacjentów w domach. Na Mazowszu taką możliwość zadeklarowało 623 placówek. Wyjazdowe zespoły szczepień zostały zorganizowane dla tych pacjentów, którym stan zdrowia nie pozwala na samodzielne dotarcie do stacjonarnego punktu szczepień. Zespoły te uzupełniły sieć punktów populacyjnych, które mają zespoły mobilne, gotowe do szczepienia pacjentów w miejscu zamieszkania. Punkty wyjazdowe nie będą zatem zastępować zespołów mobilnych z populacyjnych punktów, a wspierać ich pracę.

Co warte podkreślenia, dla osób z niepełnosprawnościami lub wykluczonych komunikacyjnie przygotowany jest transport samorządowy, organizowany we własnym zakresie przez władze lokalne. Aby skorzystać z wyjazdowego punktu szczepień, wystarczy zadzwonić do własnej poradni POZ. Lekarze rodzinni lub pielęgniarki opieki długoterminowej najlepiej znają swoich pacjentów, dlatego najszybciej potwierdzą, że konkretna osoba z ich listy potrzebuje szczepienia w domu, ze względów zdrowotnych.

Oznacza to, że na wizytę wyjazdowego punktu szczepień nie ma rejestracji przez internet lub telefonicznie, np. przez infolinię 989. Należy po prostu skontaktować się z własną poradnią POZ, w której lekarz POZ potwierdzi, że pacjent może skorzystać ze szczepienia w domu.