Powrót do pełni zdrowia po przebyciu koronawirusa może zająć sporo czasu. Fakt, że objawy i powikłania choroby są różnorodne, powoduje dodatkowy niepokój. Dlatego właśnie Krajowa Izba Fizjoterapeutów przygotowała we współpracy ze Światową Organizacją Zdrowia broszurę pod nazwą „Wsparcie w samodzielnej rehabilitacji po przebyciu choroby związanej z COVID-19”. Znajdują się w niej ćwiczenia pomagające w powrocie do pełni zdrowia, a także informacje, na co zwracać szczególną uwagę podczas rekonwalescencji.

Broszura jest skierowana głównie do osób, których stan zdrowia w związku z COVID-19 znacznie się pogorszył i były hospitalizowane. Skutki przebycia zakażenia to kwestia indywidualna dla każdego ozdrowieńca, ale wskazówki zawarte w folderze są uniwersalne. Warto więc, by każda osoba, która pokonała koronawirusa, a także jej bliscy, zapoznali się z tym wirtualnym poradnikiem. Ćwiczenia i wskazówki postępowania przy problemach zdrowotnych podzielone są w nim na kategorie:
– postępowanie w przypadku duszności
– ćwiczenia fizyczne po opuszczeniu szpitala
– postępowanie w razie problemów z głosem
– porady dotyczące przyjmowania pokarmów, płynów oraz przełykania
– postępowanie w razie problemów ze skupieniem uwagi, pamięcią oraz logicznym myśleniem
– radzenie sobie z codziennymi aktywnościami
– radzenie sobie ze stresem oraz wahaniami nastroju.

W każdej z sekcji czytelnik znajdzie opis objawów, które mogą się u niego pojawić (np. duszności) oraz informację, kiedy i w jakim nasileniu ich występowanie powinno niepokoić. Wskazane jest także, co pacjent powinien zrobić w sytuacji, gdy jego stan się pogorszy. Ponadto każda kategoria zawiera opis ćwiczeń, które powinny pomóc wrócić do pełni sprawności. Co ważne, przy ich wykonywaniu nie jest potrzebna pomoc rehabilitanta. Są na tyle proste, że każdy może ćwiczyć samodzielnie w domu.
W przypadku problemów z oddechem chory znajdzie w poradniku pozycje łagodzące duszność oraz techniki oddychania. Jeśli ma problemy z głosem czy pamięcią, specjaliści wskazują na zasady postępowania, które przyspieszą powrót do zdrowia. Z kolei rozdział „Ćwiczenia fizyczne po opuszczeniu szpitala” to 13 stron przykładów prostych treningów. Ćwiczenia na różne części ciała można, jako się rzekło, wykonywać bez pomocy trenera czy rehabilitanta. Znajdują się w nim między innymi elementy rozciągania, techniki wzmacniające oraz wyciszające. W poradniku autorzy zamieścili również opis konkretnych przypadków, w których należy skontaktować się z personelem medycznym.

Darmowa broszura dostępna jest on-line, można ją pobrać między innymi ze strony Krajowej Izby Fizjoterapeutów (KIF), ewentualnie znaleźć w szpitalach w wersji papierowej. Ćwiczenia i porady wskazane w poradniku są na tyle uniwersalne, że warto, by zapoznało się z nimi jak najwięcej osób.