fot. Powiat Legionowski

Lokalni melomani tęsknią zapewne do czasów, gdy w „Pałacowych spotkaniach z muzyką” uczestniczyli osobiście. Dopóki to jednak niemożliwe, jabłonowskie koncerty mogą oglądać za pośrednictwem internetu. W programie styczniowego, transmitowanego online wydarzenia z tego lubianego cyklu znalazły się niezapomniane przeboje muzyki operowej, operetkowej i fortepianowej.

Motywem przewodnim noworocznego koncertu był, jak łatwo zgadnąć, karnawał. W tym roku, niestety, spędzany całkiem inaczej niż wszystkie poprzednie. Chcąc to melomanom choć trochę zrekompensować, organizatorzy zadbali o staranne dobranie repertuaru oraz o uznanych wykonawców, którzy zagwarantowali słuchaczom solidną porcję rozrywki na najwyższym poziomie. W zabytkowych wnętrzach jabłonowskiego pałacu zabrzmiały m.in. takie evergreeny, jak „Usta milczą, dusza śpiewa” – duet z operetki „Wesoła wdówka” Franza Lehára, „Taki pan jak pan” – aria Adeli z operetki „Zemsta nietoperza” Johanna Straussa (syna), „La donna è mobile” – aria Księcia z opery „Rigoletto” Giuseppe Verdiego oraz Walc cis-moll, opus 64 nr 2 Fryderyka Chopina.

Na muzyczną ucztę zaprosili internetową publiczność sopranistka Anna Grabowska-Nadwodna (sopran) oraz tenor Krzysztof Ciupiński-Świątek, którym na fortepianie akompaniował Robert Skiera. Ucztę, która pokazała, że muzyka i kultura – na przekór pandemii oraz ograniczeniom dotyczącym imprez masowych – są w stanie wznieść się ponad sanitarne kordony i dotrzeć do słuchaczy. A to dobry omen, bo oznacza, że istniejące od 2002 roku „Pałacowe spotkania z muzyką” powinny z łatwością przetrwać wirusową zawieruchę.