fot. UMiG Serock

Na okres ferii zimowych Centrum Kultury i Czytelnictwa w Serocku, we współpracy z Serockimi Inwestycjami Samorządowymi, korzystając z bazy miejscowej Szkoły Podstawowej, przygotowały wiele atrakcji dla dzieci z klas I-IV. A pogoda sprawiła, że uczestnicy półkolonii „Młodego odkrywcy” mieli okazję bawić się i uczyć w prawdziwie zimowych „okolicznościach przyrody”.

Podczas serockich półkolonii odbyły się m.in. warsztaty inżynieryjno-konstruktorskie z klockami Lego oraz warsztaty kodowania z lokalnymi bibliotekarzami, a także warsztaty chemiczne i fizyczne z wykorzystaniem doświadczeń, eksperymentów i demonstracji naukowych. – Bawiliśmy nauką i uczyliśmy przez zabawę na warsztatach pt. „Wściekły azot”, otrzymując porcję wiedzy o cieczach „Światło na smyczy”, czyli wiadomości o świetle, promieniach, soczewkach i kolorach. Natomiast warsztaty „Archimedes na taczkach” dały uczestnikom szansę na poznanie środka ciężkości, grawitacji i świetną zabawę z konstruowaniem katapulty – opowiadają organizatorzy. Z kolei warsztaty teatralne pozwoliły dzieciom przełamać pierwsze lody i nawiązać kontakt z rówieśnikami. Trochę ruchu zapewniły im zaś ćwiczenia sportowe z instruktorem z SiS sp. z o. o., a także zajęcia taneczne z elementami akrobatyki.

Podczas zajęć plastycznych nie zabrakło oczywiście zimowych inspiracji. Dzieci tworzyły m.in. śnieżne pejzaże, poznały tajemnice Arktyki i ulepiły jej mieszkańców z plasteliny oraz wykonały cukrową konstrukcje igloo. Własnoręcznie zrobiły też paczki prezentowe dla babć i dziadków, w których znalazły się ekologiczna ramka na zdjęcia, mydełko oraz laurka. Odbyły się także warsztaty kulinarne, podczas których wyciskano zdrowe soki i wypiekano pyszne gofry pod śniegową pierzynką i kompozycją posypek z owocami.

Ponieważ pozwoliła na to pogoda, w trakcie serockich półkolonii – zakończonych wręczeniem dyplomów i nagród za udział we wspólnej zabawie – nie zabrakło również śniegowych atrakcji w rodzaju lepienia bałwanów, śnieżnych bitew, czy też jazdy na sankach i „jabłuszkach”. – Co ciekawe, gościliśmy u nas przedstawicieli Koła nr 6 Warszawa-Wola Okręgu Mazowieckiego PZW oraz sekcję wędkarską z Serocka. Wędkarze opowiedzieli o swoim hobby i o ciekawostkach z nim związanych. Dowiedzieliśmy się, że świadome wędkarstwo uczy nas zrozumieć i poznać przyrodę, a tym samym lepiej ją chronić. Po spotkaniu dzieci otrzymały poradniki młodego wędkarza oraz upominki – dodają organizatorzy półkolonii.