Czasowe zamrożenie tradycyjnych zajęć szkolnych nie oznacza, że razem z dzwonkami zniknęły też czyhające na uczniów zagrożenia. Głównie te związane z wszelkiego rodzaju substancjami, które łączy jedno: są dla młodzieży tyleż kuszące, co bardzo szkodliwe. Dlatego właśnie w legionowskim ratuszu postanowiono nie zasypiać gruszek w popiele i dostarczyć szkołom porcję użytecznej wiedzy o używkach.

Tym razem owa wiedza przybrała głównie tradycyjną, czyli papierową postać. – Urząd Miasta Legionowo zakupił materiały edukacyjno-profilaktyczne dla klas I-VIII dotyczące działań uświadamiających dzieci i młodzież o niebezpieczeństwach związanych zarówno z używaniem narkotyków, jak i dopalaczy – informuje Kamil Stępkowski, rzecznik Urzędu Miasta w Legionowie. Ratusz zakupił i… podał dalej.

Karty pracy z ćwiczeniami dla starszych uczniów przygotowano tak, aby według załączonych instrukcji mogli oni samodzielnie pracować podczas lekcji. W przypadku przedłużenia zdalnej edukacji zostanie uruchomiona specjalna strona internetowa, dzięki której uczniowie wraz z nauczycielem będą mogli kontynuować naukę w tym zakresie. Także w oparciu o gotowe audycje i scenariusze warsztatów, przygotowane pod kątem atrakcyjności dla młodych odbiorców. – Chcemy, żeby profilaktyka antynarkotykowa była obecna w szkołach już od podstaw, aby dzieci miały jak najwięcej czasu na zaznajomienie się głównie z tym, jak szkodliwe są te substancje dla ich organizmów. Chodzi też o to, by dzieci, które już odbędą takie zajęcia, mogły uświadamiać swoich rodziców i znajomych, ale przede wszystkim rówieśników, gdyż jak dobrze wiemy, czym wcześniej rozpoczniemy edukację dotyczącą pewnych problemów, tym szybciej jesteśmy w stanie wykształcić odpowiednie nawyki skutkujące szybszą i lepszą reakcją na niewłaściwie postępowanie osób w naszym otoczeniu – dodaje urzędnik.

Zasadniczym celem miejskiej kampanii jest wzmocnienie wśród uczniów poczucia odpowiedzialności za siebie i innych. Dążenie do koleżeńskiego wsparcia, rozumianego jako jeden z czynników chroniących przed zachowaniami ryzykownymi, nauczyciele w pełni popierają. Oni najlepiej wiedzą, jak ogromny wpływ na wybory młodych ludzi mają ich rówieśnicy. Dlatego właśnie zawsze jest dobry czas na poruszanie tego tematu. – Dla nas w tym okresie ważne jest nie tylko to, aby prowadzić – trudne dla nauczycieli, bo trybie zdalnym – zajęcia edukacyjne, ale ważna jest także dbałość o to, co znajduje się w naszym programie wychowawczo-profilaktycznym – uważa Mariusz Borkowski, dyr. Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 3 w Legionowie.
Znajduje się oczywiście nie od parady. Lata doświadczeń dowiodły, że edukowanie o szkodliwości substancji odurzających przekłada się na spadek ich popularności wśród młodzieży. Bo wbrew pozorom, wielu uczniów wciąż nie zdaje sobie sprawy, jak bardzo alkohol, narkotyki czy dopalacze mogą im zaszkodzić. – Zajęcia wychowawcze i profilaktyczne, pomimo zdalnej edukacji, w jakimś zakresie muszą być przeprowadzane. Bardzo się cieszymy, że wydział zdrowia publicznego i spraw społecznych wspiera nas w tych działaniach, przekazując do wszystkich legionowskich placówek materiały profilaktyczne dotyczące dopalaczy i narkotyków. My u nas w szkole takich problemów na szczęście nie mamy, ale ta profilaktyka jest jak najbardziej wskazana i tą edukację, także w takcie zdalnego nauczania, podejmujemy – zapewnia dyrektor ZSP nr 3.

W przekazanych szkołom materiałach znajdują się też ulotki przygotowane dla rodziców. Dzięki nim dowiedzą się oni, jak chronić dzieci przed zagrożeniami, jak rozmawiać z młodzieżą i gdzie w razie potrzeby mogą udać się po pomoc.

Poprzedni artykułSmog czarno na białym
Następny artykułPożegnania z klubem
Waldek Siwczyński
Trudno powiedzieć, czy to wpływ zodiakalnego Koziorożca, ale lubi czasem nabić kogoś na medialne rogi. Starając się przy tym, a to coraz rzadsze zjawisko, nie nabijać w butelkę czytelników. 49-letni chłopiec starannie skrywający swe emocje. Głównie pozytywne. Posiadacz wielu cech, które dyskwalifikują go jako wzór dziennikarza. Mimo to od ponad dekady dzielnie trwa na legionowskim posterunku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here