Dawniej taka forma kontaktu z literaturą i sztuką była niezwykle popularna. Kiedy nie funkcjonowała jeszcze telewizja lub w czasach, gdy dopiero raczkowała, słuchowiska radiowe miały miliony odbiorców. Dzisiaj, chociaż tylko na bibliotecznym kanale YouTube, legionowianie mogą sprawdzić, co w nich jest/było takiego fascynującego. Pomoże im w tym – stanowiące plon projektu o tej samej nazwie – słuchowisko zatytułowane „Niknące obrazy”, traktujące o dawnym Legionowie.

Praca nad słuchowiskiem trwała kilka miesięcy. Początkowo zbierane były wspomnienia mieszkańców Legionowa o życiu w mieście dawniej i dziś. Udało się dzięki temu zarejestrować piękne anegdoty o codzienności, rozwijaniu zainteresowań, spacerach do pierwszej biblioteki, legionowskim grzybobraniu, czy też „wojnach” toczonych o pierwsze spółdzielcze mieszkania. Następnie opowieści legionowian zostały połączone w jeden obraz, który zaistniał w prezentowanym słuchowisku.

Cała oprawa, graficzna i muzyczna, powstawały podczas warsztatów rodzinnych w legionowskiej bibliotece i warsztatów on-line. Głosu tudzież talentu użyczyli w tej opowieści: Barbara Paździor, Barbara Janczewska, Marek Milewski, Barbara Lewandowska, Hanna Pacuszka, Wojciech Pacuszka, Grażyna Gembiec, Agnieszka Żychalak, Nina Kamińska, Tymoteusz Kamiński, Katarzyna Tokarska, Monika Jankowska, Anna Woźniak i Piotr Malinowski. Scenariuszem i reżyserią słuchowiska zajęła się Monika Rejtner, o oprawę muzyczną zadbały Alicja Brudło i Miłka Majczyno, opracowanie graficzne zapewniła Dominika Ruta, a całość zrealizował Piotr Malinowski. Słuchowisko swoim śpiewem uświetnił chór Belcanto pod kierownictwem Marka Pawłowicza, działający przy Miejskiej Bibliotece Publicznej w Legionowie.

Projekt „Niknące obrazy” dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”.