fot. arch.

Grupa radnych mazowieckiego Sejmiku od miesięcy walczyła ze szkodliwą ich zdaniem decyzją Wojewody Mazowieckiego o likwidacji dyspozytorni pogotowia ratunkowego w Płocku i Ostrołęce. Walczyła z powodzeniem, bo przed kilkunastoma dniami rządowy namiestnik na Mazowszu się z niej wycofał.

Batalia o uratowanie dyspozytorni pogotowia ratunkowego w Płocku i Ostrołęce toczyła się od wielu miesięcy. Wszystko zaczęło się od ustawowej zmiany, która otworzyła Wojewodzie Mazowieckiemu administracyjną furtkę do tego likwidacji obydwu placówek. Likwidacji, po której załogi pogotowia ratunkowego byłyby dysponowane dla całego północnego Mazowsza z Warszawy, Siedlec lub Radomia.

Od samego początku Sejmik Województwa Mazowieckiego sprzeciwiał się takiemu rozwiązaniu. Główny argument był następujący: Mazowsze jest bardzo dużym i zróżnicowanym regionem, a tym samym zarządzanie pogotowiem ratunkowym z zupełnie innej części regionu, choć technicznie wykonalne, może rodzić w dobie epidemii poważne zagrożenie dla pacjentów. Niestety, te racje nie spotkały się ze zrozumieniem wojewody. I jeszcze na ostatniej sesji Sejmiku jego plany likwidacji dyspozytorni na północy Mazowsza pozostawały aktualne. Aż do teraz.

W poprzednim tygodniu Mazowiecki Urząd Wojewódzki rozesłał do dyspozytorni, do Meditransów w Płocku i w Ostrołęce dokument, z którego wynika, że Narodowy Fundusz Zdrowia przedłuży finansowanie, a tym samym funkcjonowanie dyspozytorni na tym terenie. – To wielki sukces Sejmiku. Sylwester, a tak naprawdę przełom roku, to jest najgorszy czas na zmiany w zakresie pogotowia ratunkowego. Dodatkowo epidemia powiększy negatywne skutki. Szkoda tylko, że jak zwykle ta zmiana decyzji przyszła tak późno. Wielu problemów nie da się już zawrócić i rozwiązać. Część dyspozytorów, którzy nie mogli sobie wyobrazić przejścia do pracy po drugiej stronie Mazowsza, po prostu odeszło z Meditransów, a wykształcenie nowych kadr zajmie trochę czasu. Liczymy, że ten pomysł nigdy nie wróci – komentuje całe to niepotrzebne zamieszanie radny Koalicji Obywatelskiej Krzysztof Strzałkowski, przewodniczący Sejmikowej Komisji Zdrowia.