Czasy są, jakie są, więc XX Festiwal Pieśni i Tańców Polskich im. Stanisława Moniuszki można będzie śledzić tylko online. We wtorek (10 listopada) o 19.00 internauci obejrzą niepodległościowy koncert ZTL „Promyki”, a także spotkanie z twórcami ludowymi z Kołbielszczyzny. Wystarczy wejść na www.youtube.com (kanał OK Wieliszew), www.facebook.com/okwieliszew/ lub www.facebook.com/GminaWieliszew/.

Jak zachęcają organizatorzy, „Od 20 lat w Wieliszewie świętujemy niepodległość na ludowo, przekonując, że kultura ludowa to ważna część naszej narodowej tożsamości i jednocześnie przykład tego, jak pięknie możemy się różnić. Dwudziesta, jubileuszowa, edycja miała być wyjątkową, również za sprawą pojawienia się części wystawienniczo-kulinarnej. I taką będzie! W niesprzyjających warunkach realizujemy ją dla wszystkich miłośników folkloru i ludowych patriotów w formule ON-LINE i zapraszamy na relację tradycyjnie w wigilię Narodowego Święta Niepodległości – 10 listopada o godz. 19 za pośrednictwem portalu youtube!”.

Tradycją wieliszewskiego festiwalu są występy zaproszonych zespołów folklorystycznych, kapel ludowych, a także warsztaty prowadzone przez twórców ludowych. „W tym roku to my, z kamerą, odwiedzimy naszych bohaterów reprezentujących niepowtarzalny i wciąż żywy folklor Kołbielszczyzny – regionu leżącego niemal u wrót stolicy. Porozmawiamy z jego ambasadorami, twórcami ludowymi z Woli Sufczyńskiej (Marianna Piętka i wycinanka kołbielska z papieru glansowanego), Rzakty (Kazimiera Szczęsna, z którą upieczemy tradycyjną sójkę gliniecką) i Celestynowa (Andrzej Powałka i Kapela Kołbielska)” – piszą organizatorzy.

Na parkiecie będzie można zaś można zobaczyć kulturalną wizytówkę gminy Wieliszew i całego powiatu, czyli Zespół Tańca Ludowego „Promyki”. Zaprezentuje on siedem kompozycji z różnych zakątków Polski: tańce kaszubskie (grupa przygotowawcza), śląskie i kurpiowskie (grupa dziecięca), tańce górali spiskich, górali żywieckich i tańce opoczyńskie (grupa młodzieżowa) oraz tańce starej Warszawy (grupa seniorska).