fot. UM Legionowo

Tak jak w innych okolicznościach i celach czynią to na co dzień, legionowscy druhowie z Ochotniczej Straży Pożarnej, wspomagani przez pracowników Ośrodka Pomocy Społecznej, wspierają teraz mieszkańców objętych kwarantanną z powodu epidemii koronawirusa. Znane PSSE osoby pozostające w izolacji, szczególnie samotne, chore i w podeszłym wieku, mogą uzyskać pomoc w formie żywności oraz leków.

Każdego dnia strażacy z legionowskiej OSP odwiedzają na terenie miasta osoby przebywające w izolacji domowej i dostarczają im potrzebne produkty lub leki. W razie konieczności wynoszą również do specjalnych koszy worki ze śmieciami. Podobne zadanie wzięli też na siebie ochotnicy z terenu całego powiatu legionowskiego, którzy biorą udział w rozwożeniu żywności dla osób w kwarantannie, akcjach wsparcia dla ludzi starszych, a także wyprowadzają psy osób przebywających w izolacji. – Dużym atutem w walce z koronawirusem jest zaangażowanie się Ochotniczych Straży Pożarnych w niesienie pomocy osobom, które potrzebują wsparcia, między innymi w kontekście izolacji żywnościowej. Jednocześnie apeluję, aby osoby, którym żywność dostarczać będą druhowie i druhny, nie wchodziły z nimi w interakcje, w trosce o bezpieczeństwo oraz niedopuszczenie do rozprzestrzeniania się wirusa – mówi Piotr Zadrożny, zastępca prezydenta Legionowa.

Ze swej strony miasto ustawiło na terenie każdego osiedla specjalne kosze, do których zbierane są śmieci od osób zakażonych. Na pojemnikach znajduje się informacja, iż nie są one przeznaczone na odpady mieszkańców. Ich opróżnianiem zajmują się strażacy z OSP w Legionowie. Celem tych działań jest zwiększenie bezpieczeństwa mieszkańców oraz zmniejszenie ryzyka przenoszenia się wirusa. Zarówno podczas odbierania odpadów od osób zakażonych, jak i wywozu tych śmieci przez firmę zewnętrzną, zachowane są wszystkie wytyczne dla gmin wskazane przez Ministra Klimatu oraz Głównego Inspektora Sanitarnego.