Istnieją takie tematy w kształceniu i wychowaniu dzieci, które się nie dezaktualizują. Pomimo upływu czasu oraz zmieniających się trendów, wciąż są potrzebne i tak samo ważne. W październiku grupa „Odkrywcy” z legionowskiego Przedszkola Miejskiego z Oddziałami Integracyjnymi nr 7 im. Janusza Korczaka wzięła udział w Ogólnopolskim projekcie „BohaterON w Twojej szkole 2020”.

Przedsięwzięcie miało na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego oraz promocję patriotycznych postaw i historii Polski XX wieku. Choć to niewątpliwie trudny temat dla pięciolatków, przez cały tydzień z wielkim zaangażowaniem realizowali oni zaplanowane zadania. Najpierw dzieci utrwalały wiedzę na temat symboli narodowych ich kraju, co też miało miejsce podczas zajęć, w różnych obszarach edukacyjnych. Poznały legendę warszawską „O Warsie i Sawie” poprzez przedstawienie teatrzyku kukiełkowego oraz zabawy parateatralne zorganizowane przez nauczycieli: Ewę Chmielewską, Małgorzatę Gerek i Magdalenę Kołak. Poznały słowa, a także linię melodyczną „Piosenki młodego patrioty” oraz jej ruchową interpretację, utrwaliły też hymn narodowy i właściwą postawę podczas jego śpiewania.

Z kolei w trakcie zajęć matematycznych maluchy liczyły, układały i porównywały liczebności zbiorów na podstawie biało-czerwonych flag. Podczas zajęć z obszaru artystycznego przedszkolaki malowały zaś znak Polski Walczącej oraz przygotowały tekturowe cegły i fragmenty murów. Największe emocje wzbudziły zajęcia, w których wychowankowie „siódemki” wcielili się w role dzieci z okresu Powstania Warszawskiego. Po obejrzeniu filmu edukacyjnego, „burzy mózgów” i rozmowie tematycznej przedszkolaki ucharakteryzowały się, wybierając „wojenne” rekwizyty, po czym przystąpiły do akcji. Przy odgłosach bombardowanego miasta dzieci wznosiły symboliczne barykady, przenosiły podziemiami meldunki, opatrywały rannych. Była to praktyczna lekcja, dzięki której mogły one zrozumieć, jak wyglądało dzieciństwo w tamtych czasach i jak ważne jest życie w wolnej ojczyźnie. Zwieńczeniem przedszkolnego projektu było wspólne przygotowanie albumu, który trafi do rąk powstańca warszawskiego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here