Biuro do Walki z Cyberprzestępczością Komendy Głównej Policji ostrzega przed fałszywymi wiadomościami przesyłanymi drogą elektroniczną, informującymi o wezwaniu na policję. Pobranie i otworzenie załączonego pliku może zainfekować komputer złośliwym oprogramowaniem, które potrafi wykradać dane osobowe lub doprowadzić do całkowitego zablokowania komputera. Oszuści żądają okupu za odblokowanie komputera.

Treść maila zazwyczaj wygląda w podobny sposób: „Dobry dzień, Mamy nadzieję, że w tym okresie COVID-19 będziesz bezpiec=ny i zdrowy. Informujemy, że zostałeś zaproszony przez policję w =wiązku z dochodzeniem w sprawie oszustwa bankowego. Szczegóły zaproszenia można znaleźć w zaŹ82ączonym dokumencie PDF. Niezastosowanie się do tego spowoduje aresztowanie i postępowa=ie karne. W razie potrzeby możesz przyjechać ze swoim prawn=kiem. Pozdrowienia, Jarosław Szymczyk (Generalny Inspektor Policji) Komenda Główny Policji ul. Puławska 148/50, 02-264 Warszawa NIP : 521-31-72-762, Centrala KGP tel. (2=) 62 102 51”. Do wiadomości są dołączone dwa pliki. Otwarcie ich powoduje zazwyczaj zablokowanie komputera.

Jeżeli stałeś się ofiarą oszustów, skontaktuj się natychmiast ze swoim bankiem. Zmień hasła do wszystkich kont bankowych, poczty elektronicznej i innych portali. Pod żadnym pozorem nie wolno płacić oszustom za odblokowanie komputera! To rozzuchwala przestępców i kontynuują oni swoje ataki przeciwko innym. Nie ma też żadnej gwarancji, że po opłaceniu okupu odzyska się kontrolę nad komputerem. Należy też skontaktować się z najbliższą jednostką Policji.

W przypadku zablokowania komputera pomocy można też szukać na stronie międzynarodowego projektu: nomoreransom.org, którego uczestnikiem jest również Biuro do Walki z Cyberprzestępczością Komendy Głównej Policji.