Na ścianie ratusza zawisły ostatnio kolejne dyplomy, jakie Legionowo otrzymało od twórców prestiżowego rankingu Perły Samorządu. W niezależnym zestawieniu Dziennika Gazeta Prawna miasto i jego prezydenta znów zaliczono do ścisłej krajowej czołówki.

W kategorii miast do stu tysięcy mieszkańców Legionowo zajęło pierwsze na Mazowszu i siódme miejsce w Polsce. Wśród najlepszych włodarzy, także na siódmej pozycji, znalazł się natomiast prezydent Roman Smogorzewski. Oceniano ich pod względem sprawności strategicznej i operacyjnej, wsparcia oferowanego dla potencjału społecznego oraz jakości życia obywateli. – To nie podium, ale wciąż są to miejsca w pierwszej dziesiątce. I to jest naprawdę bardzo dobry wynik. Żyjemy w strasznie trudnych czasach, kiedy gdziekolwiek czegokolwiek nie otworzymy, pojawia się krytyka, słychać narzekanie, rodzi się też strach przed tym, co będzie. Mamy teraz w radzie takich radnych, którzy powtarzają tylko: „tragedia, tragedia, gdzie indziej jest lepiej”. I tego typu przekaz idzie do mieszkańców, trochę też trafia do mnie, bo wbrew pozorom, też jest człowiekiem – uśmiecha się prezydent Legionowa. – A takie nagrody, wyróżnienia przyznane przez niezależne gremia, które robią to profesjonalnie i od lat; w skład których wchodzą profesorowie, specjaliści, a kryteria są transparentne i do porównania, są – tak myślę – wszystkim nam potrzebne.

Potrzebne z powodów czysto praktycznych, lecz także dla zapewnienia mieszkańcom czegoś, o co zwłaszcza teraz bywa bardzo trudno – komfortu psychicznego. – Otaczają nas, szczególnie w dobie pandemii, przeważnie złe informacje i to ważne, że Legionowo oraz jego władze są bardzo wysoko oceniane. Można wtedy spokojniej żyć i nie dać się zwariować. Mieszkańcy mogą mieć pewność, że ich podatki, ich pieniądze i całe ich miasto jest w dobrych rękach. No i nie przejmować się hejterami czy ludźmi, którzy chcą przejąć władzę i nieważne są dla nich fakty, obiektywne dane i wyróżnienia; którzy kreują tylko taką straszną, czarną, niedobrą wizję przyszłych losów naszego miasta – mówi Roman Smogorzewski.

Nowością ósmej edycji Pereł Samorządu była kategoria Lidera Dobrych Praktyk. W niej także, za dbałość o oświatę i wychowanie, Legionowo otrzymało wyróżnienie. Godny podkreślenia jest fakt, że ranking Dziennika Gazeta Prawna nie bazuje na urzędowych statystykach. Redakcja tworzy własne zestawy pytań, a odpowiedzi biorą później pod lupę eksperci. Z tytułu obecności w zestawieniu gmina nie ponosi żadnych kosztów. Co do niższej, niż to wcześniej bywało pozycji wśród najlepszych, prezydenta Legionowa ona nie dziwi. Głównie dlatego, że było to wkalkulowane w strategię zarządzania miastem. – Daleko mi do wróżbity, ale przewidywałem pewne problemy. Te działania w legislacji, w prawodawstwie, które dotyczą samorządów, są niebezpieczne dla ich przyszłości. Mamy trochę niższe miejsce w rankingu, ponieważ dla gminy ważna jest też kwestia jej bezpieczeństwa w przyszłości. Ja nie patrzę tylko na ten rok, ten budżet i tę kadencję, tylko patrzę długofalowo. I rzeczywiście trochę świadomie, przygotowując się też do dużych inwestycji, które zaczną się w przyszłym roku, w ubiegłym oraz w tym roku takich przedsięwzięć było nieco mniej.

Stąd właśnie mniejsza liczba punktów przyznanych w „perłowym” rankingu za gminną aktywność inwestycyjną. Aktywność, która po prostu czeka na lepsze czasy. Zdaniem szefa ratusza w tym przypadku powściągliwość okazała się cnotą. – Z punktu widzenia mojej dzisiejszej wiedzy wydaje mi się, że to była właściwa, nieco intuicyjna decyzja. No bo siedzimy teraz przy uchwalaniu budżetu na 2021 rok i wiemy, jaki nasi koledzy mają z tym problem. A nam uda się to przeprowadzić bez jakichś dramatycznych oszczędności i jeszcze rozpocząć duże inwestycje, takie jak rozbudowa Szkoły Podstawowej nr 1, budowa tunelu na Bukowcu, no i jakieś mniejsze, być może budowa nowej sali gimnastycznej w Szkole Podstawowej nr 2 – podkreśla prezydent Smogorzewski.

Jak zapewniają organizatorzy konkursu, Perły Samorządu trafiają tam, gdzie doskonale realizuje się powierzone prawem zadania, ale też w inspirujący i ambitny sposób odnosi do kluczowych wyzwań społecznych, środowiskowych oraz demograficznych. W efekcie zapewniając mieszkańcom wyjątkową jakość życia. Tak więc to chyba dobrze, że Legionowo znów znalazło się w rankingowym czubie.

Poprzedni artykułLegionowo na strajkowo
Następny artykułPETunia jednak olet
Waldek Siwczyński
Trudno powiedzieć, czy to wpływ zodiakalnego Koziorożca, ale lubi czasem nabić kogoś na medialne rogi. Starając się przy tym, a to coraz rzadsze zjawisko, nie nabijać w butelkę czytelników. 49-letni chłopiec starannie skrywający swe emocje. Głównie pozytywne. Posiadacz wielu cech, które dyskwalifikują go jako wzór dziennikarza. Mimo to od ponad dekady dzielnie trwa na legionowskim posterunku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here