Z okolic Muzeum Historycznego ostatnio nadeszła informacja o ukazaniu się długo oczekiwanej książki pt. „Peowiacy i ich losy (Jabłonna, Chotomów, Krubin, Wieliszew)”, autorstwa dra hab. Jacka Szczepańskiego. Przedstawił on w niej wyniki wieloletnich badań nad dziejami Polskiej Organizacji Wojskowej na terenie dzisiejszego powiatu legionowskiego. Wyniki, które dla wielu mogą być zaskakujące.

Zdaniem badającego dzieje Polskiej Organizacji Wojskowej historyka, nadeszła pora na zmianę dotychczasowego wyobrażenia o przebiegu rozbrojenia koszar niemieckich w Legionowie i w Zegrzu w listopadzie 1918 roku. Autor, dyrektor legionowskiego muzeum, ustalił też rzeczywiste okoliczności śmierci Antoniego Gawryszewskiego – peowiaka, którego nazwisko nosi jedna z legionowskich ulic. Ponadto przedstawił on nieznane dotąd dzieje organizacji peowiackich w Jabłonnie, Wieliszewie i Nowym Dworze Mazowieckim.

W drugiej części swojej kolejnej książki na temat lokalnej przeszłości Jacek Szczepański umieścił 46 biogramy peowiaków z terenu dzisiejszego powiatu legionowskiego. Warto podkreślić, że w wielu przypadkach autor nawiązał kontakt z ich rodzinami, dzięki czemu najnowsza publikacja wzbogaciła się o nieznane dotąd szerzej fotografie.

Książkę „Peowiacy i ich losy (Jabłonna, Chotomów, Krubin, Wieliszew)” opublikowało Muzeum Niepodległości w Warszawie we współpracy z Muzeum Historycznym w Legionowie. Jej recenzentami naukowymi są profesorowie Adam Czesław Dobroński, Aleksander Łuczak i Janusz Szczepański. Wydawnictwo można nabyć w legionowskich księgarniach oraz w kiosku muzealnym przy ul. A. Mickiewicza 23.