Wprowadzenie na terenie powiatu czerwonej strefy sprawiło, że legionowskie życie kulturalne – przynajmniej to animowane przez stworzone do tego celu instytucje – kolejny raz przejdzie w stan częściowej hibernacji. Na jak długo, tego póki co nie wiadomo.

W związku z rosnącym zagrożeniem epidemicznym, od poniedziałku (19 października) Miejski Ośrodek Kultury w Legionowie odwołał wszystkie zajęcia artystyczne dla dzieci, młodzieży, dorosłych i seniorów. Dotyczy to zajęć grupowych oraz indywidualnych odbywających się w placówkach MOK przy ul. Norwida 10 i przy ul. Targowej 65. Pewną pociechę stanowi tutaj fakt, że niektóre rodzaje zajęć mogą być kontynuowane w trybie online. Jak obiecują instruktorzy, o uruchomieniu tego typu aktywności uczestnicy zostaną wkrótce poinformowani.

Z powodu wprowadzenia strefy czerwonej zareagować musiała także Miejska Biblioteka Publiczna, zamykając czytelnikom wolny dostęp do księgozbioru. Filie nr 1 i nr 2 działają tak jak do tej pory. Filia nr 3 pozostaje nieczynna. Od poniedziałku MBP realizuje mejlowe i telefoniczne rezerwacje książek: 22 732 00 36 wew. 102 lub po zalogowaniu na konto czytelnika bądź mejlowo wypozyczalnia@bibliotekalegionowo.pl. W przypadku, gdy czytelnik przebywa na kwarantannie, wystarczy telefonicznie skontaktować się z biblioteką i przedłużyć termin zwrotu zbiorów. Pory jej otwarcia pozostały bez zmian: od poniedziałku do środy w godz. 13.00-19.00 oraz w czwartki i piątki w godz. 11.00-17.00. Do odwołania nie będzie możliwości korzystania z komputerów, pokoju cichej pracy, konsol do gier, gier planszowych, czytelni prasy oraz kącika dziecięcego. Usługi skanu i ksero będą realizowane przez dyżurującego bibliotekarza. Wydruk będzie możliwy tylko po przesłaniu gotowego pliku mejlem na adres poczytalnia@bibliotekalegionowo.pl.

Na pierwszym piętrze Poczytalni zostaną wydzielone dwa punkty – zwrotu zbiorów oraz wypożyczeń i odbioru rezerwacji. Przy ladzie może przebywać jedna osoba. Jeśli chodzi o zwrot książek, preferowane jest korzystanie z wrzutni ustawionej przy głównym wejściu do biblioteki. Zwracane zbiory będą kierowane na trzydniową kwarantannę.