fot. UM Legionowo

W środę po 17.00 rząd ogłosił listę 152 nowych miast i powiatów, które znalazły się w czerwonej strefie. Jest wśród nich także powiat legionowski. W związku z tym, zgodnie z Rozporządzeniem Rady Ministrów, które będzie obowiązywać od 17 października, wprowadzone zostaną bardziej restrykcyjne zasady dotyczące zapobiegania rozprzestrzenianiu się koronawirusa.

Strefa czerwona, podobnie jak dotychczas obowiązująca na terenie Legionowa i powiatu strefa żółta, narzuca obowiązek zakrywania ust i nosa w środkach publicznego transportu, w miejscach ogólnodostępnych, na terenie nieruchomości wspólnych, w zakładach pracy oraz w budynkach użyteczności publicznej, kościołach, cmentarzach, w obiektach handlowych i targowiskach. Nie trzeba natomiast zakrywać ust i nosa w lasach, parkach i na plażach. – Mapa miast i powiatów włączonych do strefy czerwonej jest aktualizowana raz w tygodniu. Włączenie do niej powiatu legionowskiego może być jedynie przejściowe, jeśli wszyscy będziemy stosowali się do obostrzeń i zaleceń. Ważne jest zachowanie spokoju. Kluczowe działania, które mogą zapobiec rozprzestrzenianiu się epidemii, to roztropne zachowanie: monitorowanie swojego zdrowia, a w sytuacji, kiedy poczujemy się źle – kontakt telefoniczny z sanepidem lub oddziałem zakaźnym. Jeżeli zostajemy objęci kwarantanną domową, to obowiązuje nas całkowity zakaz opuszczania domu. Nie można iść „tylko na chwilę” po bułki czy chleb. Na co dzień myjmy ręce mydłem, zachowujmy rozsądek, bądźmy refleksyjni i stosujmy podstawowe zasady higieny, które są zalecane – apeluje Piotr Zadrożny, zastępca prezydenta Legionowa.

Urząd Miata Legionowo aktualnie pracuje zgodnie z następującymi zasadami: obsługa bezpośrednia odbywa się jedynie poprzez Biura Obsługi Klienta, kasy są czynne, obowiązuje podwyższony reżim sanitarny. Kontakt z wydziałami odbywa się głównie elektronicznie, wiele spraw można także załatwić poprzez ePUAP.

Dodatkowe restrykcje strefy czerwonej:
Transport publiczny – 50% liczby miejsc siedzących albo 30% liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących określonych w dokumentacji technicznej lub dokumentacji techniczno-ruchowej dla danego typu środka transportu albo pojazdu przy jednoczesnym pozostawieniu w środku transportu albo pojeździe co najmniej 50% miejsc siedzących niezajętych – przewozy lokalne w ramach obszaru czerwonego,
Kongresy i targi – zakaz organizacji tego typu wydarzeń,
Wydarzenia sportowe na stadionach, boiskach, basenach – bez publiczności,
Kina – 25% publiczności,
Gastronomia – 1 osoba na 4 m2. Prowadzenie działalności możliwe od 6.00–22.00. Ograniczenia w zakresie godzin nie stosuje się do realizacji usług polegających na przygotowywaniu i podawaniu żywności na wynos lub jej przygotowywaniu i dostarczaniu,
Siłownie – 1 osoba na 10 m2,
Kościoły i uroczystości religijne – Limit wiernych 50% w kościele lub innym obiekcie kultu religijnego oraz obowiązek zakrywania ust i nosa (z wyłączeniem osób sprawujących kult) oraz obowiązek zachowania dystansu 1,5 m i obowiązek zakrywania ust i nosa na zewnątrz świątyni,
Imprezy okolicznościowe – 50 osób, z wyjątkiem obsługi (ograniczenie liczby gości na weselach i uroczystościach rodzinnych do 50 osób wchodzi w życie od 17 października br.),
Zgodnie z informacjami Ministerstwa Zdrowia w strefie czerwonej obowiązuje całkowity zakaz organizacji i uczestniczenia w wydarzeniach kulturalnych.

O tym, do jakiej strefy zaliczony zostanie konkretny powiat, decyduje liczba zakażeń na 10 tys. mieszkańców. Lista powstaje na podstawie analiz dynamiki wzrostów zakażeń w ostatnich 14 dniach. Jeśli nowych zachorowań było w tym okresie powyżej 12 na 10 tys. mieszkańców, wtedy powiat trafia do czerwonej strefy.

Wszystkie obostrzenia i zasady obowiązujące w strefach czerwonej oraz żółtej dostępne są na stronie gov.pl – https://www.gov.pl/web/koronawirus/regionalne-obostrzenia-dla-wybranych-powiatow.

Poprzedni artykułWysokie loty Sokoła
Następny artykułZ nożem do sąsiadów
Trudno powiedzieć, czy to wpływ zodiakalnego Koziorożca, ale lubi czasem nabić kogoś na medialne rogi. Starając się przy tym, a to coraz rzadsze zjawisko, nie nabijać w butelkę czytelników. 50-letni chłopiec starannie skrywający swe emocje. Głównie pozytywne. Posiadacz wielu cech, które dyskwalifikują go jako wzór dziennikarza. Mimo to od ponad dekady dzielnie trwa na legionowskim posterunku.