Jak z dumą obwieścili niedawno lokalni urzędnicy, na terenie gminy Nieporęt przystąpiło do pracy 30 nowych kamer monitoringu. Zamontowane w 11 strategicznych z perspektywy bezpieczeństwa lokalizacjach, dzień i noc rejestrują one wszystko to, co dzieje się w ich polu widzenia.

Odkąd systemy monitoringu wizyjnego na dobre rozgościły się w naszym kraju, mnóstwo razy służyły pomocą funkcjonariuszom organów ścigania, a przez samą swoją obecność powstrzymywały i powstrzymują świadome tego faktu osoby skłonne do łamania prawa. Nic dziwnego, że w Nieporęcie również mają nadzieję na przełożenie się nowej inwestycji na większe bezpieczeństwo w przestrzeni publicznej. Poszczególne elementy gminnego monitoringu zostały tam zamontowane głównie przy ciągach komunikacyjnych i – w zależności od potrzeb – są to nawet cztery kamery w jednym miejscu.

Projekt zrealizowany przez gminę obejmował dostawę, montaż i uruchomienie systemu wraz z archiwizacją danych. Zapis z kamer ma być pomocny między innymi w ustalaniu sprawców przestępstw, a także skłonić kierowców do pożądanego zachowania na drodze.