Coraz więcej osób pada ofiarami przestępstw internetowych. Ostatnio spotkało to 37-letniego mieszkańca powiatu legionowskiego. Teraz sprawą oszustwa, w którym został on poszkodowany, zajmują się policjanci z wydziału do walki z przestępczością gospodarczą i korupcją z KPP Legionowo.

Niefortunny klient na jednym z portali internetowych kupił kartę graficzną. Zapłacił za nią przelewem, ale niestety do dziś nie otrzymał ani zamówionego towaru, ani zwrotu pieniędzy. Teraz sprawą oszustwa zajmują się policjanci. W związku z tym i wieloma innymi przestępstwami popełnianymi drogą internetową, funkcjonariusze KPP Legionowo przypominają i apelują:

  • korzystajmy tylko ze znanych i pewnych portali internetowych, sprawdzając opinie oraz komentarze
  • kupując w sieci, kierujmy się ograniczonym zaufaniem do sprzedającego i zachowujmy całą korespondencję z nim. Jeśli nas oszuka, pozwoli to Policji go namierzyć
  • sprawdzajmy, czy sklep podaje swój adres i numer telefonu, tak aby w przypadku jakichkolwiek wątpliwości można się było z nimi skontaktować
  • przy płaceniu kartą kredytową zwracajmy uwagę, czy połączenie internetowe jest bezpieczne i czy przesyłane przez nas dane nie zostaną wykorzystane przez osoby nieuprawnione. Na dole strony powinien pojawić się symbol zamkniętej kłódki, a na początku adresu – literki „https”
  • pamiętajmy, że mamy możliwość uzgodnienia sposobu płatności za wybrany przedmiot. Jeśli tylko pojawiły się wątpliwości co do wiarygodności sprzedającego, warto umówić się na „odbiór osobisty” lub wybrać opcje płatności, nawet o parę złotych droższą, ale bezpieczniejszą „za pobraniem”.