Chociaż już od kilkunastu lat legionowskie Przedsiębiorstwo Wodociągowo-Kanalizacyjne kompleksowo modernizuje całą swą infrastrukturę, na końcowy efekt tych działań trzeba jeszcze trochę poczekać. Dzięki prowadzonej na osiedlu Sobieskiego wymianie instalacji wodociągowej do wspomnianego finału będzie wkrótce trochę bliżej.

Gros tego, czego na zewnątrz nie widać, czyli starej podziemnej instalacji wodociągowej i kanalizacyjnej, PWK zdążyło już odesłać na śmietnik historii. Pozostały jednak fragmenty sieci, które z takich czy innych względów na wymianę musiały poczekać nieco dłużej. – Od jakiegoś czasu do naszego Przedsiębiorstwa dochodziły sygnały o pogorszeniu jakości wody na osiedlu Sobieskiego spowodowanej starą instalacją wodociągową, wybudowaną między innymi ze stali jeszcze w latach 1971-1981. Dlatego bez zbędnej zwłoki podjęliśmy działania, aby to zmienić – mówi Grzegorz Gruczek, prezes zarządu PWK „Legionowo”.

Posłużono się w tym celu metodą bezwykopową, czyli tzw. przewiertem sterowanym, który z perspektywy estetyki osiedla oraz komfortu jego mieszkańców uznano za najmniej inwazyjny. Letnia modernizacja objęła łącznie 1,7 km sieci wodociągowej wzdłuż ul. Husarskiej – na odcinku od ul. Jana III Sobieskiego do ul. Jerzego Siwińskiego, w ul. Hetmańskiej – na odcinku od ronda w ul. Husarskiej do ul. Rycerskiej, a także w ul. Stefana Czarnieckiego – na odcinku od ul. Husarskiej do ul. Rycerskiej i w ciągu dróg wewnętrznych.

Nowa infrastruktura wodociągowa zapewni odbiorcom nieprzerwane dostawy bardzo dobrej jakości wody. Dzięki temu niedogodności, na które okresowo skarżyli się mieszkańcy, nie będą już występowały. Dodatkowo na wymienionej sieci wodociągowej pojawią się nowe zasuwy odcinające, które w przypadku awarii przyczynią się do tego, że nie będzie trzeba wyłączać wody na całym osiedlu, lecz tylko w jednym lub dwóch blokach. Uciążliwości spowodowane awariami zostaną więc ograniczone do minimum.