fot. arch.

Okrągła, setna rocznica słynnego Cudu nad Wisła i Święto Wojska Polskiego zobowiązują. Dlatego w legionowskim ratuszu postarano się, aby najbliższy weekend (14–16 sierpnia) minął mieszkańcom pod znakiem patriotycznych, inspirowanych militarną historią atrakcji.

Mimo że przygotowując trzydniowy zestaw imprez organizatorzy musieli uwzględnić obowiązujący reżim sanitarny, udało im się wycisnąć z dostępnych im możliwości całkiem sporo. W szczegółach plan weekendowych obchodów wygląda następująco:

14.08.2020 r. – wyścig kolarski „Tour Bitwa Warszawska 1920”. Start legionowskiego etapu rozpocznie się o godz. 13.00 na Rynku Miejskim

15.08.2020 r. – msza święta w intencji Ojczyzny w kościele pw. św. Józefa Oblubieńca NMP (ul. Piłsudskiego 5) o godz. 10.00, a po niej złożenie kwiatów w imieniu władz miasta i mieszkańców pod pomnikiem marsz. J. Piłsudskiego. Ponadto odbędą się przemarsz grupy rekonstrukcyjnej (wyjście około godz. 11.00) na trasie spod kościoła garnizonowego, ulicami Piłsudskiego, Siwińskiego i Husarską na miejsce pikniku historycznego na placu przy DH MAXIM, oraz inscenizacja Bitwy Warszawskiej 1920 o godz. 13.00

16.08.2020 r. – odsłonięcie tablicy pamiątkowej ks. Ignacego Skorupki, u zbiegu ulic Skorupki i Jagiellońskiej, które nastąpi po mszy świętej o godz. 11.30 w parafii pw. św. Jana Kantego, ul. Schabowskiego 2.


Wydarzenia organizowane przez inne instytucje i organizacje

Pielgrzymka mężczyzn do Radzymina z okazji 100. rocznicy Cudu nad Wisłą – objawienia Matki Bożej Łaskawej. Start: sobota (15 sierpnia), ul. J. Piłsudskiego 47 o godz. 11.00; organizatorzy: Parafia Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa oraz Fundacja Pasja Życia.

Muzeum Historyczne zaprasza na wystawę plakatów oraz wykład dr. Adama Kaczyńskiego „Wojna propagandowa w 1920 r.”. Filia „Piaski”, niedziela (16 sierpnia) o godz. 15:00. Ze względów epidemicznych wystawa oraz wykład odbędą się przed budynkiem muzeum
akcja Krwiodawstwa (16 sierpnia) na terenie kościoła parafii Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, ul. J. Piłsudskiego 47 w godz. 9.00-14.00.

Wykład dr. Mirosława Pakuły „Siedem ważnych dni. 12 – 18 sierpnia 1920 r. Legionowo – Nieporęt – Serock”, który odbędzie się w niedzielę (23 sierpnia) o godz. 15 na muzealnym kanale YouTube.

Poprzedni artykułW drodze na urodziny
Następny artykułPirat w terenie
Waldek Siwczyński
Trudno powiedzieć, czy to wpływ zodiakalnego Koziorożca, ale lubi czasem nabić kogoś na medialne rogi. Starając się przy tym, a to coraz rzadsze zjawisko, nie nabijać w butelkę czytelników. 49-letni chłopiec starannie skrywający swe emocje. Głównie pozytywne. Posiadacz wielu cech, które dyskwalifikują go jako wzór dziennikarza. Mimo to od ponad dekady dzielnie trwa na legionowskim posterunku.