fot. arch.

Pierwszego sierpnia, w kolejne rocznice wybuchu Powstania Warszawskiego, legionowianie zawsze tłumnie oddawali hołd jego bohaterom. W tym roku, ze względu na wciąż realne zagrożenie epidemiologiczne, będzie to jednak utrudnione. Koronawirus sprawił, że pozostawienie centralnych miejskich uroczystości w ich dotychczasowym kształcie okazało się niemożliwe. Konieczna była korekta wcześniejszych planów.

– Pandemia koronawirusa pokrzyżowała realizację wielu legionowskich wydarzeń i uroczystości. Z uwagi na bezpieczeństwo uczestników i minimalizowanie zagrożeń związanych z COVID-19 podjęto decyzję o ograniczeniu organizacji uroczystości rocznicowych wybuchu Powstania Warszawskiego. Z troski o zdrowie, przede wszystkim środowiska kombatanckiego, zdecydowano o ograniczeniu tegorocznych obchodów do minimum – informuje Kamil Stępkowski z Urzędu Miasta w Legionowie.

Co istotne, główne elementy zwyczajowych miejskich uroczystości pozostaną. Tyle tylko, że przebiegną one w obecności znacznie mniejszej liczby oficjalnych uczestników. Inaczej się po prostu nie dało. – Tuż po Godzinie „W”, w imieniu mieszkańców i władz miasta, pod pomnikiem Polski Walczącej na rondzie AK zostanie złożony wieniec, natomiast o godzinie 18.00 w kościele pw. św. Józefa Oblubieńca będzie odprawiona msza święta w intencji ojczyzny. Wszystkie legionowskie miejsca pamięci zostaną wcześniej udekorowane. Serdecznie zapraszamy do ich odwiedzenia i oddania hołdu powstańcom.

Listę zlokalizowanych w Legionowie miejsc pamięci można znaleźć na internetowej stronie urzędu miasta. Ale uhonorować pamięć powstańców oraz ofiar wojny będzie też można w inny sposób. Tu akurat koronawirus tradycji nie zaszkodził. – Jedną z form oddania hołdu żołnierzom Polskiego Państwa Podziemnego oraz zamordowanym mieszkańcom stolicy będzie dźwięk syren alarmowych, które 1 sierpnia o godzinie 17.00 zabrzmią na terenie powiatu legionowskiego. Potrwa on jedną minutę, jako upamiętnienie Godziny „W”, czyli momentu rozpoczęcia Powstania Warszawskiego. Zachęcamy do zatrzymania się i uczczenia w ten sposób pamięci poległych wtedy żołnierzy i setek tysięcy osób cywilnych – dodaje Kamil Stępkowski.

Legionowo było jedynym poza stolicą miastem, które 1 sierpnia 1944 roku przyłączyło się do Powstania Warszawskiego. Źródła podają, że do walki z okupantem stanęło wówczas ponad cztery tysiące mieszkańców.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here