Miejska Biblioteka Publiczna w Legionowie zaprasza do podzielenia się wspomnieniami związanymi z Legionowem i współtworzenia tym samym słuchowiska „Niknące obrazy”. Od zbierania opowieści legionowian rozpoczyna się kolejny etap projektu „Niknące obrazy”, dofinansowanego z Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022.

Projekt jest poświęcony Legionowu w kontekście stulecia nadania mu nazwy i odwołuje się do jego żołnierskiej i legionowej historii. W powstałych pod koniec XIX w. legionowskich koszarach życie codzienne oraz społeczne organizowali sobie żołnierze przybyli tutaj z odległych carskich guberni. Później ich miejsce zajęły wojska niemieckie, by ostatecznie osiedlili się tutaj Polacy, którzy stworzyli własną społeczność opartą na legionowych zasadach i etosie.

Mimo upływu lat jedno się nie zmieniło: Legionowo nadal jest miastem przyjezdnych. Wiele rodzin osiedliło się tu po wojnie, inne sprowadziły się jeszcze później. Ich wspomnienia, zdjęcia, pamiątki, zachowane listy mogą być świadectwem tego, jak zmieniała się społeczność legionowska i samo miasto. Wspomnienia zebrane przez bibliotekarzy będą zalążkiem Archiwum Społecznego, które być może powstanie kiedyś w miejskiej bibliotece. Opowieści mieszkańców i historie żołnierzy sprzed ponad wieku staną się inspiracją dla dzieci i seniorów przy tworzeniu spektaklu-słuchowiska, które w listopadzie, w rocznicę zdobycia koszar przez Polaków zostanie wystawione w Poczytalni.

Pierwsi chętni do wspomnień już się znaleźli. – Opowiedziałam o tym, jak wyglądała moja przeprowadzka do Legionowa. Byłam jeszcze dzieckiem, kiedy tu zamieszkaliśmy. To było w latach 50. Pamiętam, jak wyganiali nas z placu budowy bloków, kiedy chcieliśmy z kolegami pobawić się tam w chowanego. Kiedy szłam do biblioteki, myślałam że nie mam wiele do powiedzenia, ale pani, z którą rozmawiałam, bardzo ucieszyła się, że przyszłam i zapewniła, że moje wspomnienie na pewno się przyda – powiedziała pani Basia, jedna z czytelniczek, która zgodziła się podzielić swoimi reminiscencjami z dawnego Legionowa.

Wspomnienia mogą mieć formę pisemną lub nagrania głosowego. Można je przynieść do biblioteki osobiście lub wysłać mailem na adres wypozyczalnia@bibliotekalegionowo.pl. Jest też opcja utrwalenia wspomnień na miejscu, w bibliotece. Na rozmowę z bibliotekarzem można umówić się telefonicznie lub mailowo. Wszelkie informacje są dostępne pod numerem telefonu 22 732 00 36 wew. 103.