fot. UMiG Serock

Wiele wskazuje na to, że niezagospodarowany dotąd teren po dawnej przepompowni ścieków przy ul. Pułku Radio w Zegrzu zmieni wkrótce swe oblicze. Zgodnie z zamiarem serockich urzędników działka położona tuż nad brzegiem Jeziora Zegrzyńskiego będzie pełnić funkcje rekreacyjne, wpisując się zarazem w plan utworzenia ścieżki pieszo-rowerowej łączącej Zegrze z Jadwisinem.

Projekt budowy terenu rekreacyjnego wraz z pierwszym fragmentem wspomnianej ścieżki zakłada wyremontowanie istniejącego tam starego budynku magazynowego i utworzenie w nim pomieszczeń mogących pełnić funkcję wypożyczalni sprzętu wodnego. Co ciekawe, dach budynku – oczywiście po odpowiedniej adaptacji – ma pełnić funkcję tarasu widokowego. „Oprócz tego planujemy wybudować pomost pływający przeznaczony do cumowania niewielkich łódek oraz pomost stały zlokalizowany w linii brzegowej mający pełnić funkcję siedzisk. Dodatkowo powstanie też miejsce do wodowania niewielkiego sprzętu wodnego” – zapowiadają na stronie internetowej gminy pracownicy serockiego referatu przygotowania i realizacji inwestycji.

Dalej w kierunku wschodnim, na odcinku około 200 m, powstanie wzdłuż brzegu ścieżka pieszo-rowerowa o nawierzchni utwardzonej, będąca początkiem szlaku, który w przyszłości połączy się z istniejącą trasą rowerową, kończącą się obecnie w Jadwisinie. W ciągu tej ścieżki, na wysokości ul. Drewnowskiego, powstanie zaś niewielki plac zabaw.
„Opracowując projekt, staraliśmy się wygospodarować miejsce na liczne ławki, siedziska, a nawet hamaki i miejsca piknikowe, dzięki którym można będzie odpocząć w przyjemnych okolicznościach przyrody. Realizując to zadanie, postawiliśmy na naturalność, neutralność i minimalizm zarówno w kwestii doboru materiałów, rodzaju nawierzchni, jak i stylistyki. Dlatego też oprócz zachowania już istniejącego drzewostanu projektujemy także nowe nasadzenia roślinne, minimalizujemy ilość nawierzchni utwardzonych, mała architektura będzie miała charakter prosty – może trochę surowy, ale dzięki temu nieodwracający uwagi od rzeczywistych walorów tego miejsca. Urządzenia placyku zabaw dla dzieci będą wykonane z drewna i posadowione na piasku plażowym” – piszą seroccy urzędnicy. Wyrażając zarazem nadzieję, że ich pomysł zdobędzie akceptację mieszkańców gminy.

Póki co inwestora czeka przebrnięcie przez procedury formalno-prawne warunkujące uzyskanie niezbędnych pozwoleń. W Serocku liczą, że uda się je zdobyć jeszcze w tym roku. Dzięki temu wiosną 2021 r. byłoby możliwe rozpoczęcie prac budowlanych, realizowanych w zamyśle animatorów całego przedsięwzięcia przy udziale środków Lokalnej Grupy Działania Zalew Zegrzyński.

Poprzedni artykułŚcieżki do systemu
Następny artykułNa ratunek problemom
Trudno powiedzieć, czy to wpływ zodiakalnego Koziorożca, ale lubi czasem nabić kogoś na medialne rogi. Starając się przy tym, a to coraz rzadsze zjawisko, nie nabijać w butelkę czytelników. 52-letni chłopiec starannie skrywający swe emocje. Głównie pozytywne. Posiadacz wielu cech, które dyskwalifikują go jako wzór dziennikarza. Mimo to od ponad dekady dzielnie trwa na legionowskim posterunku.