Takiego obrotu spraw niestety należało się spodziewać. Negatywne konsekwencje pandemii koronawirusa dotknęły też realizowanych przez krajowe samorządy budżetów obywatelskich. W podobnym stopniu zakaził on zarówno organizacyjną, jak i finansową stronę tego ważnego dla wielu Polaków przedsięwzięcia. Także w Legionowie.

Perypetie z wprowadzaniem przez samorządy budżetów obywatelskich mogą budzić skojarzenia ze znanym powiedzeniem o dobrych chęciach, którymi wybrukowane jest piekło. Bo nie da się ukryć, że ciąży nad nimi pandemiczne fatum. – Niektóre miasta w Polsce zdecydowały się na to, aby całkowicie zrezygnować z budżetu obywatelskiego, a niektóre przyjęły zmiany w jego harmonogramie. Dokładnie tą samą ścieżką podążyliśmy w Legionowie. Wiemy, jak fajna i ciekawa jest to inicjatywa; wiemy, że jest odzew ze strony mieszkańców, dlatego pragniemy i chcemy, żeby uczestniczyli w tym procesie. Natomiast obecna sytuacja nie do końca daje nam takie możliwości, w związku z tym radni Rady Miasta Legionowo podczas ostatniej sesji podjęli decyzję, że budżetowy harmonogram ulegnie zmianie – informuje Kamil Stępkowski z Urzędu Miasta w Legionowie.

Tym samym procedura związana z przygotowaniem oraz realizacją marzeń wielu mieszkańców Legionowa się wydłuży. To zaś szansa dla tych, którzy dopiero niedawno wpadli na pomysł, jak wykorzystać środki z miejskiego budżetu obywatelskiego. – Będzie on obejmował zarówno 2020, jak i 2021 rok, w związku z tym realizacja poszczególnych projektów rozpocznie się w 2022 roku. Ale dzięki temu, że zmieniliśmy harmonogram, możemy realizować podstawowe założenie budżetu, to znaczy fakt, że aktywnie uczestniczą w nim mieszkańcy – podkreśla urzędnik.

Teraz na budżetowym horyzoncie czasowym najważniejszy dzień to 30 września bieżącego roku. Co oznacza, że ewentualni spóźnialscy mają jeszcze sporo czasu na napisanie i dostarczenie do ratusza stosownego wniosku. – Do tej daty możemy składać nasze wnioski na projekty, których zresztą dotarło już do nas całkiem sporo. Liczymy na to, że inwencja mieszkańców będzie jeszcze większa i za sprawą przesunięcia dat stanie się możliwe zgłoszenie jeszcze większej liczby projektów, dzięki czemu w przyszłym roku mieszkańcy będą mogli odbyć poświęconą im debatę oraz głosowanie. Zachowało ono zarówno formę elektroniczną, jak i tradycyjną, tak aby również osoby, które są wykluczone cyfrowo – przy czym nie zawsze są to seniorzy, mogły oddać swój głos w tym niezwykłym projekcie – mówi Kamil Stępkowski.

Realizacja zawartych w nim idei nastąpi, jak wcześniej zostało powiedziane, w 2022 roku. Wtedy też będzie można zgłaszać pomysły do kolejnego legionowskiego budżetu obywatelskiego. Oby wprowadzanego w życie już bez zagrożeń związanych z żadnym tyleż niewidzialnym, co wyjątkowo groźnym przeciwnikiem.