Serockie Centrum Kultury i Czytelnictwa, w partnerstwie z Powiatową Instytucją Kultury w Legionowie, zaproponowało młodzieży w wieku 14-18 lat udział w projekcie „Algorytm Szaniawskiego”, czyli cyklu ośmiu warsztatów dziennikarskich online, które zwieńczy stworzenie filmu o życiu – jak to ujęli pomysłodawcy przedsięwzięcia – tajemniczego literata Jerzego Szaniawskiego.

W tym roku minęło pół wieku od śmierci Jerzego Szaniawskiego, dramaturga i felietonisty związanego z gminą Serock, twórcy postaci profesora Tutki. Lokalni animatorzy kultury postanowili uczcić ten fakt w szczególny sposób. Internetowe warsztaty dla młodych ludzi marzących o dziennikarskim fachu mają pomóc w przypomnieniu oraz popularyzacji postaci cenionego literata, wskazując zarazem i oświetlając ich uczestnikom drogę, jaką mogą pójść w swoim życiu zawodowym. Każde prowadzone w sieci zajęcia potrwają 90 minut. Warsztaty poprowadzą Magdalena Felis ‒ dziennikarka filmowa, realizatorka i redaktorka programów telewizyjnych, oraz Marek Barciński ‒ mieszkający na stałe w Holandii programista i artysta multimedialny. W trakcie zajęć zamierzają oni wykorzystać między innymi found footage, czyli metodę polegającą na wykorzystywaniu fragmentów istniejących materiałów filmowych do stworzenia nowej jakości, narracji, czy punktu widzenia. Nieprzypadkowo, gdyż przez wielu jest ona uznawana za ważny nurt we współczesnej sztuce filmowej.

Zgłoszenia do projektu „Algorytm Szaniawskiego” należy przesyłać do 19 czerwca br. na adres mailowy biuro@kultura.serock.pl. Udział w warsztatach jest wprawdzie bezpłatny, warto mieć jednak na uwadze, że liczba miejsc jest ograniczona. Szczegółowe informacje na ten temat można uzyskać w serockim Centrum Kultury i Czytelnictwa, pod numerem telefonu 22 782 80 70.

Projekt „Algorytm Szaniawskiego” został dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu dotacyjnego „Kultura w sieci”.