W tym roku ma szansę być jedną z najważniejszych legionowskich inwestycji. Najważniejszych, a zarazem wpisujących się w wizerunek Legionowa jako miasta przyjaznego dla osób niepełnosprawnych. Integracyjny plac zabaw, bo o nim tu mowa, przybrał już konkretne kształty. Póki co na papierze.

Projektanci z firmy Miejski Krajobraz opracowali dwa warianty zagospodarowania terenu przyszłej inwestycji. – Integracyjny plac zabaw na terenie Legionowa to wyjątkowa koncepcja, do której bardzo pozytywnie odnieśli się mieszkańcy miasta. Odbyły się w tej kwestii konsultacje społeczne, w których mieszkańcy mogli zadecydować o lokalizacji tego placu. Spośród czterech wytypowanych działek najwięcej głosów mieszkańcy oddali na teren położony na osiedlu Jagiellońska – przypomina Kamil Stępkowski z Urzędu Miasta w Legionowie. O ich stosunku do integracyjnej inwestycji niech świadczy fakt, że wypowiedziało się w tej sprawie blisko półtora tysiąca osób.

Teraz o przedmiocie ich zainteresowania wiadomo już znacznie więcej. – Tematem przewodnim w obu wariantach jest „Leśna kolejka”. Ma ona nawiązywać do historii Legionowa, a także do otaczających nasze miasto lasów sosnowych. Główne założenie tego projektu przewiduje, że ma to być przestrzeń dla każdego, to znaczy plac zabaw dla dzieci, miejsce dla rodziców, dla osób starszych, przestrzeń piknikowa, czy też strefa sportowa – informuje Zuzanna Sawicka z wydziału inwestycji UM w Legionowie. Zgodnie z oczekiwaniami, słowo „integracyjny” nie znalazło się w nazwie placu na wyrost. – Ważne jest, aby to była przestrzeń dostosowana dla osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności, nie tylko ruchowej. Dlatego zaprojektowano urządzenia sensoryczne, ścieżkę bosych stóp, czy na przykład domki z wierzby pozwalające się wyciszyć. Oba warianty różnią się przede wszystkim układem komunikacyjnym. W pierwszym jest to swobodny, nieregularny układ ścieżek, strefy łagodnie przechodzą jedna w drugą, a dookoła placu poprowadzona jest ścieżka spacerowa z nawierzchni mineralnej, zaś na jej fragmencie jest nawierzchnia bitumiczna, która umożliwia jazdę na urządzeniach sportowych. Natomiast w drugim wariancie układ ścieżek jest prosty, geometryczny i są wyraźnie zarysowane strefy. Jest jeden główny ciąg pieszy i odchodzą od niego cztery ścieżki z nawierzchni mineralnej – dodaje urzędniczka.

Różnic pomiędzy obiema koncepcjami jest oczywiście więcej. W zależności od wybranego projektu zdefiniują one ostateczny charakter tego niezwykłego placu zabaw. – W pierwszym wariancie urządzenia siłowni plenerowej dostosowane są do osób w każdym wieku. Jeśli chodzi o plac zabaw, głównym i najciekawszym elementem jest fabryka piasku. Zaprojektowane są tutaj zabawy edukacyjne, na przykład rozpoznawanie leśnych zwierząt, co również nawiązuje do tematu przewodniego placu. Wspólną zabawę umożliwiają zaś podwyższenia oraz podjazdy dla wózków. Zaprojektowano również roślinność pobudzającą zmysły powonienia, wzroku oraz dotyku – mówi Zuzanna Sawicka. Pierwsza wersja przewiduje ponadto możliwość stworzenia ogrodu społecznościowego. – W wariancie drugim strefa sportowa jest urządzona dla osób starszych i wymagających rehabilitacji, plus zagospodarowano teren na ścieżkę zdrowia dla dzieci. Głównym elementem placu jest zestaw zabawowy z podwójną zjeżdżalnią, która umożliwia zjeżdżanie rodzica z dzieckiem. Poza tym bardzo ciekawym elementem jest tutaj huśtawka grupowa z siedziskami dostosowanymi do każdej grupy wiekowej – zwraca uwagę pracownika wydziału inwestycji. – Zieleń ma stanowić izolację placu zabaw od strony sąsiednich bloków. Dzięki pasom zieleni cała przestrzeń stanie się też bardziej kameralna. Ma ona nawiązywać do lasu, dlatego zaprojektowano dużą liczbę drzew, drewniane rzeźby zwierząt, karmiki dla ptaków i owadów, a także ścieżki edukacyjne.

Niezależnie od dzielących je różnic, każda koncepcja przewiduje powstanie przy placu zabaw toalety, szatni oraz montaż jego elektrycznego oświetlenia. Skoro już projektanci zrobili swoje, teraz pora zacząć wpisywanie ich wizji w legionowską rzeczywistość. – Obecnie przygotowujemy się do wybrania jednego z projektów, które otrzymaliśmy. Chcemy natomiast, aby mieszkańcy również mogli się z nimi zapoznać, dlatego udostępniliśmy je na naszej stronie internetowej www.legionowo.pl, gdzie można zobaczyć obydwa warianty, zapoznać się z ich założeniami oraz ewentualnie sprawdzić, jakie zabawki pojawią się w konkretnym, wybranym projekcie – mówi Kamil Stępkowski.

Co do terminu jego realizacji, może tu mieć znaczenie fakt, że koronawirus zainfekował także rynek usług budowlanych. Mimo to w legionowskim ratuszu zakładają raczej optymistyczne scenariusze. Integracyjny plac zabaw ma zatem szansę pojawić się na osiedlu Jagiellońska jeszcze w tym roku.

Poprzedni artykułOświata po kwarantannie
Następny artykułOdpowie za stalking
Trudno powiedzieć, czy to wpływ zodiakalnego Koziorożca, ale lubi czasem nabić kogoś na medialne rogi. Starając się przy tym, a to coraz rzadsze zjawisko, nie nabijać w butelkę czytelników. 51-letni chłopiec starannie skrywający swe emocje. Głównie pozytywne. Posiadacz wielu cech, które dyskwalifikują go jako wzór dziennikarza. Mimo to od ponad dekady dzielnie trwa na legionowskim posterunku.