Dzięki nowemu narzędziu internetowemu udostępnionemu przez Urząd Statystyczny w Warszawie wszyscy zainteresowani mogą na bieżąco śledzić sytuację w województwie. Niezależnie od tego, czy interesuje ich postęp epidemii koronawirusa, kondycja gospodarki, czy rozglądają się za nowym mieszkaniem. Dashboard „Obserwuj Mazowsze i Warszawę” każdemu powinien pomóc w uzyskaniu potrzebnych informacji.

Epidemia koronawirusa pokazała, jak ważny jest dostęp do aktualnych i wiarygodnych danych. Gdyby przepływ informacji o nowej tajemniczej chorobie był w skali globalnej szybszy, Europa znacznie lepiej przygotowałaby się na COVID-19. W najbliższych miesiącach okaże się, jak mocno polska gospodarka ucierpiała w związku z epidemią. Ale już dziś na bieżąco da się sprawdzać, jak w obliczu epidemicznego zagrożenia funkcjonuje województwo mazowieckie i jego stolica.

„Obserwuj Mazowsze i Warszawę” ma formę dashboardu, czyli jednostronicowej prezentacji z najważniejszymi danymi statystycznymi. To format często wykorzystywany w biznesie, pozwalający szybko ocenić sytuację pod względem najistotniejszych wskaźników. Na jednym ekranie zebrane są kluczowe informacje dotyczące całego województwa: stopa bezrobocia, wynagrodzenia, budownictwo mieszkaniowe oraz wskaźniki przedsiębiorczości. Wszystkie wymienione tematy aktualizowane są co miesiąc.
Ze względu na obecną sytuację i priorytetowe znaczenie danych dotyczących epidemii, pierwszym wykresem w mazowieckim dashboardzie jest „COVID-19”. Można w nim znaleźć dane dzienne dla województwa mazowieckiego o liczbie zachorowań, zgonów, ozdrowień oraz osób w kwarantannie domowej.

Aplikacja jest zaprojektowana w przyjazny dla użytkownika sposób. Wystarczy wejść na stronę https://obserwujmazowsze.stat.gov.pl, aby na jednym ekranie zobaczyć wszystkie najważniejsze wskaźniki w formie wykresów. Chcąc bliżej przyjrzeć się sytuacji w danym temacie, wystarczy kliknąć na ikonę „więcej” i pojawi się jego dalsza część z bardziej szczegółowymi informacjami.
Oprócz tematu użytkownik może wybrać interesujący go czas oraz wygląd wykresu. Samodzielnie stworzony wykres można na koniec w łatwy sposób zapisać do pliku graficznego (PNG), a dane w formacie CSV lub na potrzeby internetowej wymiany danych (format JSON).