Chociaż dzięki złagodzeniu towarzyszących pandemii ograniczeń można już uczęszczać do Parku Zdrowia, jej najważniejszy obiekt – tężnia solankowa wciąż jeszcze skazana jest na bezczynność. Okres jej nieoczekiwanego przestoju wykorzystano w zarządzającej całym obiektem spółce KZB Legionowo do przeprowadzenia kompleksowych prac remontowo-konserwacyjnych.

Regularne doglądanie uwielbianej przez legionowian tężni jest na stałe wpisane do obowiązków konserwatorów z KZB, zwłaszcza po sezonie zimowym. W tym roku, jak wiadomo, okres przestoju rozsławionego przez uzdrowisko w Ciechocinku urządzenia uległ znaczącemu wydłużeniu. Trudno się zatem dziwić, że do zwyczajowych, corocznych prac obsługowych dołożono jeszcze tężni w wiosennej „promocji” lifting estetyczny. – W ramach prowadzonych ostatnio prac wyczyszczone, przebadane i sprawdzone zostały wszystkie urządzenia techniczne tężni, w tym zbiornik na solankę, pompa i sterownik odpowiedzialny za jej funkcjonowanie. Natomiast aktualnie, wykorzystując sprzyjające warunki pogodowe, przeprowadzamy remont drewnianej konstrukcji obiektu, czyli zabezpieczamy ją odpowiednimi preparatami mającymi uchronić tężnię przed negatywnym wpływem czynników atmosferycznych – informuje Jerzy Wilczyński, kierownik działu eksploatacyjnego KZB Legionowo. Zaznaczając przy okazji, że większość robót – poza konserwacją infrastruktury technicznej – wykonali pracownicy spółki.

Wcześniej, przy użyciu myjki ciśnieniowej, oczyścili oni również stanowiącą serce każdej tężni tarninę, a więc podstawowy element całej konstrukcji – razem ze spływającą po niej solanką odpowiedzialny za jej dobroczynne oddziaływanie na zdrowie.

Równocześnie z konserwacją tężni ludzie z KZB zadbali też o stan całego Parku Zdrowia. Tam, gdzie zachodziła taka potrzeba, oczyszczono ławki, chodniki i alejki, zgrabiono również wszystkie trawniki. – Należy jednak pamiętać, że podobnie jak sama tężnia, wciąż pozostają nieczynne również urządzenia do rekreacji dla seniorów. Są już jednak gotowe do użytku i kiedy tylko będzie to możliwe, udostępnimy je mieszkańcom – dodaje Jerzy Wilczyński.

Samo uruchomienie tężni – jeśli na szczeblu rządowym zostanie wreszcie zapalone zielone światło – to kwestia zaledwie kilku godzin. Istnieje więc szansa, że jeszcze tego samego dnia mieszkańcy będą mogli udać się do Parku Zdrowia po… zdrowie.

Poprzedni artykułCzarowanie online
Następny artykułMłodzież zostaje
Trudno powiedzieć, czy to wpływ zodiakalnego Koziorożca, ale lubi czasem nabić kogoś na medialne rogi. Starając się przy tym, a to coraz rzadsze zjawisko, nie nabijać w butelkę czytelników. 50-letni chłopiec starannie skrywający swe emocje. Głównie pozytywne. Posiadacz wielu cech, które dyskwalifikują go jako wzór dziennikarza. Mimo to od ponad dekady dzielnie trwa na legionowskim posterunku.