fot. arch.

Ubiegły rok, jak zresztą większość lat, dla legionowskich i powiatowych policjantów był dość pracowity. Pośród wielu spraw często do siebie podobnych trafiały się i te bardziej spektakularne – takie, które mundurowi wspominać będą zapewne jeszcze długo. Składając na sesji rady powiatu swe coroczne sprawozdanie, o kilku z tych spraw – a w policyjnym żargonie „realizacji” – szefowa komendy samorządowcom przypomniała.

Pierwsza z nich, choć działa się w raczej spokojnym Legionowie – miała iście mafijny charakter. – W dniu 26 kwietnia w Komendzie Powiatowej Policji w Legionowie przyjęto zawiadomienie dotyczące wymuszenia rozbójniczego na szkodę jedenastu restauratorów z terenu powiatu legionowskiego. Z przedmiotowego zawiadomienia wynikało, że na numery firmowe restauratorów nn. osoba wysyłała wiadomości z groźbami i żądaniem zapłaty pieniędzy. W powyższej sprawie podjęto natychmiastowe czynności mające na celu szybkie ustalenie i zatrzymanie sprawców. W ramach realizacji sprawy w dniu 13 maja zatrzymano Agnieszkę G. oraz Sebastiana K. podejrzewanych o dokonanie opisanego czynu. Na podstawie zebranego materiału dowodowego osobom przedstawiono zarzuty usiłowania wymuszenia rozbójniczego. Na wniosek KPP w Legionowie oraz Prokuratury Rejonowej w Legionowie sąd rejonowy zastosował wobec wyżej wymienionych środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania – powiedziała mł. insp. Anna Jędrzejewska-Szpak, Komendant Powiatowy Policji w Legionowie. Prymitywni „reketierzy” dostali więc za swoje.

Druga z przypomnianych przez szefową komendy spraw miała bardziej drastyczny przebieg i smutniejszy finał. – W dniu 21 czerwca dyżurny KPP w Legionowie odebrał zgłoszenie, z którego wynikało, że w jednym z mieszkań na terenie miejscowości Jabłonna znaleziono zwłoki młodej kobiety. Ze wstępnych ustaleń wynikało, że do jej śmierci najprawdopodobniej doszło w wyniku zabójstwa. Czynności przeprowadzone na miejscu zdarzenia oraz natychmiastowe, szeroko zakrojone działania – podjęte między innymi przez policjantów wydziału kryminalnego i wydziału dochodzeniowo-śledczego KPP w Legionowie – doprowadziły do wytypowania osoby podejrzanej o dokonanie zabójstwa Barbary S. Przeprowadzone działania doprowadziły do zatrzymania w dniu 23 czerwca w miejscowości Jabłonna ukrywającego się przed policją sprawcy przedmiotowego zdarzenia Ariela C. Zebrany materiał dowodowy i wykonane czynności procesowe w sprawie pozwoliły na przedstawienie Arielowi C. zarzutu zabójstwa, za co grozi kara nawet dożywotniego pozbawienia wolności. Sąd Rejonowy w Legionowie przychylił się do wniosków Komendy Powiatowej w Legionowie oraz Prokuratury Rejonowej w Legionowie i zastosował wobec podejrzanego środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania – przypomniała komendantka. Po czym dodała: – Proszę, żebyście państwo zwrócili uwagę, że do zdarzenia dochodzi 21 czerwca, a 23 jest zatrzymany zabójca, który ukrywa się przed organami ścigania. Wymagało to naprawdę dużego nakładu pracy policjantów. To są policjanci, którzy nie wychodzą do domu, dopóki nie zatrzymają sprawcy. Bez względu na to, jak długo to trwa.

Śledząc lokalne kroniki policyjne, łatwo dostrzec, że mundurowi często mają do czynienia z handlarzami narkotyków. Jeden przypadek szczególnie utkwił gliniarzom w pamięci. – Funkcjonariusze wydziału kryminalnego KPP w Legionowie, zajmujący się zwalczaniem przestępczości narkotykowej, uzyskali informację na temat handlu środkami odurzającymi na terenie Legionowa. Realizując czynności służbowe w ramach prowadzonej sprawy operacyjnej, wykonali szereg czynności, w wyniku których w dniu 7 sierpnia zatrzymali w Legionowie Daniela B. podejrzanego o rozprowadzanie środków odurzających. W chwili zatrzymania posiadał on przy sobie środku odurzające w postaci marihuany o wadze 12 g. W toku dalszych czynności, w miejscu zamieszkania zatrzymanego policjanci znaleźli ukryte w specjalnie przygotowanych miejscach środki odurzające w postaci amfetaminy o wadze 147 g i mefedronu o wadze 1,27 g. Ponadto zabezpieczono także wagi, puste torebki z zapięciem strunowym oraz inne przedmioty służące do porcjowania narkotyków. Zebrany materiał dowodowy oraz czynności procesowe wykonane w sprawie pozwoliły na przedstawienie Danielowi B. zarzutów posiadania znacznej ilości środków odurzających oraz przygotowania i wprowadzenia do obrotu znacznej ilości środków odurzających. W związku z ujawnionym procederem, na wniosek Komendy Powiatowej Policji w Legionowie i Prokuratury Rejonowej w Legionowie, Sąd Rejonowy w Legionowie zastosował wobec Daniela B. środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania.

Jeśli chodzi o opisową część sprawozdania, na tym Anna Jędrzejewska-Szpak ją zakończyła. Znając życie, można oczekiwać, że kiedy w przyszłym roku znów przyjdzie jej „zeznawać” przed radnymi, będzie mogła opowiedzieć równie ciekawe historie. Dla przestępców na szczęście bez happy endu.