Pandemia koronawirusa i związana z nią dobrowolna kwarantanna sprawiła, że niemal cała aktywność większości z nas przeniosła się do internetu. Za jego pomocą pracujemy, uczymy się, robimy zakupy, ale też kontaktujemy się z rodziną i znajomymi oraz szukamy rozrywki. Biuro do Walki z Cyberprzestępczością Komendy Głównej Policji we współpracy z NASK (Naukową i Akademicką Siecią Komputerową) oraz Europolem przypominają o najważniejszych zasadach cyberbezpieczeństwa, dzięki którym na czas epidemii nasz dom będzie można zamienić w prawdziwą cybertwierdzę.

– Najważniejsza jest zasada ograniczonego zaufania. Tylko ostrożność i dokładne weryfikowanie tego, co się w internecie czy skrzynce poczty elektronicznej, pozwoli uniknąć przykrych konsekwencji – przestrzegają policjanci.

Czujność w czasie pandemii

– Nie udostępniaj i nie powielaj wiadomości, które nie pochodzą z oficjalnych źródeł (gov.pl, policja.pl itp.). W ten sposób zatrzymasz rozprzestrzenianie się fake newsów.
– Nie przekazuj spontanicznie darowizn na cele charytatywne i apele o pomoc (np. na leczenie osoby zarażonej COVID-19), zawsze weryfikuj wiarygodność organizacji.
– Nie odpowiadaj na podejrzane wiadomości (szczególnie oferty „cudownych” leków, szczepionek itp.).
– Nie otwieraj linków i załączników od adresatów, których nie znasz lub budzą twoje wątpliwości (dotyczy to i skrzynki poczty elektronicznej i wiadomości SMS).

Zdalne zakupy

– Kupuj tylko od sprawdzonych dostawców i weryfikuj ich wiarygodność.
– Używaj kart płatniczych (pozwalają ograniczyć ewentualne straty, ponadto transakcje dokonywane kartami kredytowymi są ubezpieczone).
– Nie daj się ponieść emocjom, jeśli jakaś oferta brzmi zbyt pięknie, bo prawdopodobnie nie jest prawdziwa.
– Regularnie sprawdzaj stan swojego konta, pozwoli ci to szybko wychwycić wszelkie nieprawidłowości i podejrzane operacje (jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, niezwłocznie skontaktuj się ze swoim bankiem).

Zadbaj o cyberbezpieczeństwo swoich dzieci

– Korzystaj z programów do kontroli rodzicielskiej.
– Zmień hasło fabryczne routera.
– Aktualizuj oprogramowanie systemowe i antywirusowe.
– Rozmawiaj z dzieckiem o niebezpieczeństwach grożących w sieci.

KGP/oprac. zig