Harcerze z Hufca ZHP Legionowo i ratownicy Legionowskiego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego rozpoczęli akcję szycia maseczek dla służb medycznych. Do wykonania i transportu środków ochrony potrzebne są im jednak materiały: stuprocentowa bawełna lub flizelina, gumki bieliźniane, igły i nici do maszyn, woreczki strunowe, a także paliwo – benzyna i olej napędowy. Jeśli ktoś chce wesprzeć tę cenną inicjatywę, może je dostarczyć do siedziby LWOPR w Zegrzu Południowym albo przekazać legionowskim harcerzom.

Lekarze, ratownicy medyczni, pielęgniarki, laboranci i wszyscy medycy od kilku tygodni walczą ze skutkami szybko rozprzestrzeniającej się epidemii koronawirusa. Wspierają ich policjanci, strażacy, żołnierze i przedstawiciele wszystkich służb. Jak podkreślają harcerze z Hufca ZHP Legionowo i ratownicy LWOPR, aby ograniczyć możliwość zarażenia się przez służby i wolontariuszy wirusem COVID-19, potrzeba środków ochrony osobistej, których zapasy kończą się w szpitalnych magazynach w zastraszającym tempie.

W akcję szycia maseczek zaangażowało się wielu harcerzy, ratowników i mieszkańców powiatu, m.in. z Legionowa, Jabłonny, Łajsk, Serocka, Jadwisina, Borowej Góry i Zegrza. Jak mówi pwd. Natalia Gawrysiak, zastępczyni komendantki Hufca ZHP Legionowo, w krótkim czasie udało się pozyskać wiele materiałów oraz zaangażować wielu ludzi, którzy tną tkaniny, szyją maseczki i rozwożą półprodukty do szyjących bądź gotowe maseczki do docelowych miejsc przeznaczenia. – Zapotrzebowanie na maseczki jest jednak nieustająco bardzo duże, a półprodukty szybko kończą się w harcerskich magazynach. Dla podjętej akcji kluczowe są najbliższe dwa tygodnie, podczas których szpitale czekają na transport zamówionych maseczek – podkreśla harcerka. – Aby szyć, musimy mieć gumkę, której brakuje. Za chwilę zacznie się również kończyć materiał do szycia maseczek. Zwracamy się więc z ogromną prośbą do wszystkich ludzi dobrej woli o wsparcie nas materiałem stuprocentowo bawełnianym lub flizeliną, gumką bieliźnianą (najlepiej 0,5 cm, ale każda jest w tej chwili na wagę złota), igłami i nićmi do maszyn, benzyną i olejem napędowym oraz woreczkami strunowymi. Te materiały pomogą nam zaopatrzyć okolicznych medyków i żołnierzy w środki ochrony osobistej, które w ramach służby i wolontariatu uszyją harcerze i oferujący bezinteresowną pomoc mieszkańcy powiatu oraz dostarczą do placówek zdrowia i jednostek wojskowych ratownicy LWOPR. Ponadto zapraszamy do współpracy wszystkich, którzy chcą włączyć się w szycie, cięcie materiału lub transport maseczek i ich dystrybucję – mówi Natalia Gawrysiak

– Dystrybucja maseczek do szpitali i ośrodków ochrony zdrowia łączy się z potrzebą zapewnienia w gotowości sprzętu transportowego. Pilnie potrzebna jest benzyna i olej napędowy, dzięki któremu będziemy mogli sprawnie przekazać odbiorcom gotowe partie środków ochrony. Utrzymanie stałej ochrony służb jest kluczowe dla bezpieczeństwa i ograniczania rozprzestrzeniania się epidemii – dodaje Krzysztof Jaworski, prezes Legionowskiego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Materiały i paliwo można przekazywać do siedziby LWOPR w Zegrzu Południowym przy ul. Warszawskiej 39b albo legionowskim harcerzom do hufca znajdującego się przy ul. Juliusza Słowackiego 29 w Legionowie. Harcerze sprawują codziennie dyżury w godzinach 17.00-19.00. Z ramienia hufca akcję koordynuje pwd. Natalia Gawrysiak (natalia.gawrysiak@zhp.net.pl, tel. 507 445 782), a z ramienia LWOPR Artur Kędzierski (artur.kedzierski04@o2.pl, tel. 730 492 899).

1 KOMENTARZ

  1. Szacunek i podziąkowanie dla Harcerzy. Może w odruchu dobroci wyposażcie tych 2 ochroniarzy siedzących w budce 1,5/15 m kw. przy wjeżdzie do jednostce wojskowej od strony lasu. Może generał się zawstydzi i postawi im prawdziwy kontener,który odpowiadałby wymogom i standardom sanitarnym.

Comments are closed.