Legionowscy policjanci, podobnie jak ich koledzy w całym kraju, wspierają służby sanitarne w walce z koronawirusem. Ich głównym zadaniem jest sprawdzanie, czy osoby objęte kwarantanną znajdują się pod wskazanymi adresami i czy nie potrzebują dodatkowej pomocy. Póki co na terenie naszego powiatu nie było żadnych incydentów związanych z naruszeniem kwarantanny.

– Policjanci na bieżąco otrzymują informacje dotyczące osób podlegających kwarantannie domowej. Umundurowani funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Policji w Legionowie oraz podległych komisariatów, wyposażeni w środki ochrony osobistej, każdego dnia sprawdzają, czy osoby objęte kwarantanną znajdują się pod wskazanymi adresami. Policjanci sprawdzą również, czy osoby przestrzegają zasad bezpieczeństwa i czy potrzebują pomocy lub wsparcia – informują przedstawiciele legionowskiej policji. Mundurowi nie mają bezpośredniego kontaktu z osobami przebywającymi na kwarantannie. Sprawdzanie, czy przebywają one w wyznaczonym miejscu, odbywa się zazwyczaj telefonicznie, z odległości umożliwiającej potwierdzenie ich pobytu. Środki ochrony sanitarnej posiadane przez policjantów są po to, aby można ich było użyć w każdym przypadku, gdy zajdzie potrzeba bezpośredniego kontaktu z osobami objętymi kwarantanną. – Sprawdzanie tych miejsc przebiega bez zastrzeżeń. Mieszkańcy powiatu legionowskiego stosują się do poleceń i wytycznych służb sanitarnych w zakresie obowiązkowej kwarantanny – informują policjanci.

Przypominamy, że każde działania, które mogą prowadzić do dalszego szerzenia się wirusa, są surowo karane. Wobec osób, które nie stosują się do postanowień decyzji o kwarantannie, służby sanitarne mogą nałożyć karę w wysokości nawet 30 tys. zł. Ponadto wobec nich policjanci będą prowadzić czynności wyjaśniające w związku z wykroczeniem z art. 116 kw. Mandat za to może wynosić nawet 500 zł. Z kolei, jeśli osoba, u której potwierdzono zakażenie korona wirusem, oddali się z miejsca, w którym powinna przebywać, będzie odpowiadać zgodnie z art. 161 kk. Za to przestępstwo grozi kara roku pozbawienia wolności. Pilnować się muszą także właściciele firm i lokali usługowych, gastronomicznych oraz handlowych, którzy nie stosują się do ograniczeń nałożonych na nich rozporządzeniem Ministra Zdrowia w sprawie ogłoszenia w RP stanu epidemii. Za ich naruszenie mogą ponieść odpowiedzialność z art. 165 kk. lub 54 kw. A grozi za to kara do ośmiu lat pozbawienia wolności lub do 500 zł mandatu.