Pod koniec sierpnia ubiegłego roku do PWK „Legionowo” przybyli nowi „pracownicy”. Małże słodkowodne z gatunku skójka zaostrzona, bo o nich mowa, stanowią system wczesnego ostrzegania przed nagłym zanieczyszczeniem produkowanej wody. To wyjątkowi „pracownicy”, gdyż przez 24 godziny na dobę są odpowiedzialni za czystość i jakość wody.

Jak wskazują przedstawiciele miejskich wodociągów, systemy biomonitoringu w postaci małży potwierdzają to, co wiadomo od dawna – w Legionowie mamy po prostu dobrą wodę. – Bardzo się cieszę, że system biomonitoringu potwierdza, że produkujemy dobrej jakości wodę. Gdyby było inaczej, te wyjątkowe stworzenia zwyczajnie by zareagowały, zamykając swoje muszle. W ciągu prawie pół roku nie odnotowaliśmy ani jednego niepokojącego zachowania. Co ciekawe, ta ekologiczna metoda kontroli wody jest jedną z najskuteczniejszych z wielu dostępnych. Dla nas jest to kolejne rozwiązanie, które wzmacnia nasz system bezpieczeństwa dostaw wody – tłumaczy Grzegorz Gruczek, Prezes Zarządu „PWK” Legionowo.

Podobne systemy biomonitoringu stosują takie miasta, jak Warszawa, Gdańsk, Poznań, czy Wrocław. Z podobnych rozwiązań korzysta także miejscowy browar w Żywcu. Na obiekcie Stacji Uzdatniania Wody „Jagiellońska” w specjalistycznym zbiorniku znajduje się 8 małży. Do każdej z nich został „przytwierdzony” elektromagnes współpracujący z sondami pomiarowymi, które rejestrują stopień otwarcia ich muszli oraz ich naturalny biorytm, porównywalny do ludzkiego EKG. Nagłe zamknięcie muszli będzie informować o niekorzystnej zmianie parametrów wody. Każda z małży przy monitorowaniu wody będzie pracować maksymalnie 3 miesiące. Po tym okresie zostają wymienione na nowe i trafiają z powrotem do swojego naturalnego środowiska. Według naukowców wykorzystanie małż jako bioindykatorów jest bardziej humanitarne niż ryb, bo małże przy zaobserwowaniu jakichkolwiek nieprawidłowości zamykają skorupę, nie dając dostępu do swojego organizmu zanieczyszczonej wodzie. Dzięki małżom można bezpiecznie i szybko stwierdzić, że woda jest niezdatna do spożycia.