Z etycznego punktu widzenia może to być dla wielu działanie wątpliwe. Ale gdy stawką jest ochrona środowiska i ludzkiego zdrowia, takie dylematy schodzą na dalszy plan. Także zdaniem urzędników z gminy Jabłonna, którzy ogłosili kolejny etap walki ze smogiem – tym razem licząc na to, że mieszkańcy wywęszą, a później zadenuncjują im kopcącego sąsiada.

Jak można wyczytać na gminnej stronie internetowej, celem akcji pod nazwą „Namierz kopciucha” jest edukowanie i nakłanianie do wymiany pieca mieszkańców, których domy są postrzegane przez sąsiadów za uciążliwe dla środowiska. Teraz owi sąsiedzi mogą anonimowo zgłaszać lokalizacje, w których istnieje podejrzenie spalania niedozwolonego opału w tym śmieci. Wystarczy w tym celu wypełnić w sieci specjalny formularz, a następnie przesłać zgłoszenie. Każda wiadomość trafi bezpośrednio do gminnego Wydziału Ochrony Środowiska i Gospodarki Odpadami. Po przyjęciu zgłoszenia urzędnicy przeprowadzą kontrolę, podczas której sprawdzą, jaki opał jest stosowany we wskazanej lokalizacji oraz udzielą właścicielowi informacji o możliwościach otrzymania dofinansowania wymiany pieca ze środków gminnych lub krajowych.

Zgodnie z uchwałą Sejmiku Województwa Mazowieckiego od 1 lipca 2018 r. na obszarze województwa w kotłach, piecach i kominach nie wolno spalać: mułów i flotokoncentratów węglowych oraz mieszanek produkowanych z ich wykorzystaniem, węgla brunatnego oraz paliw stałych produkowanych z wykorzystaniem tego węgla, węgla kamiennego w postaci sypkiej o uziarnieniu 0-3 mm, a także paliw zawierających biomasę o wilgotności w stanie roboczym powyżej 20% (np. mokre drewno). Zakazy dotyczą wszystkich użytkowników urządzeń o mocy do 1 MW, w których następuje spalanie paliw stałych.