Szóstego grudnia weszła w życie nowelizacja ustawy Prawo o ruchu drogowym. Od teraz korytarz życia i tak zwana jazda na suwak są już obowiązkowe, a kierowcy, którzy nowych przepisów nie będą respektować, muszą liczyć się z wysokimi mandatami.

Obowiązek tworzenia korytarza życia dotyczy kierowców poruszających się drogami o co najmniej dwóch pasach ruchu w jednym kierunku. Celem takiego korytarza jest umożliwienie służbom ratowniczym swobodnego przejazdu na miejsce wypadku lub też innego zdarzenia, gdzie są zagrożone życie, zdrowie lub mienie ludzkie. Zgodnie z przyjętą zasadą, kierujący pojazdami poruszający się lewym pasem będą musieli zjechać do lewej krawędzi pasa, a pozostali do prawej krawędzi. Im szybciej kierujący pojazdami zrobią dla służb miejsce, tym większa jest szansa na uratowanie życia. Niezwykle ważny jest fakt wyznaczenia miejsca na korytarz życia. W przypadku kilku pasów ruchu zawsze będzie on występować po lewej stronie, czyli pomiędzy lewym pasem ruchu, a pasem lub pasami z nim sąsiadującymi. Tym samym kierowca nie będzie musiał się zastanawiać, z której strony nadjedzie pojazd uprzywilejowany. Nowe przepisy zabraniają też korzystania z korytarza życia innym pojazdom niż uprzywilejowane. Wyjątkiem są samochody zarządców dróg lub pomocy drogowej, biorące udział w akcji ratowniczej.

Jazda na tak zwany suwak ma z kolei zastosowanie w przypadku występowania na drodze zatoru, przy jednoczesnym zanikaniu jednego z pasów ruchu. Zgodnie z nowymi przepisami (art. 22 ust. 4a i 4b ustawy Prawo o ruchu drogowym), w warunkach znacznego zmniejszenia prędkości na jezdni z kilkoma pasami ruchu w tym samym kierunku jazdy i w przypadku, gdy nie ma możliwości kontynuacji jazdy pasem ruchu z powodu wystąpienia przeszkody na tym pasie ruchu lub jego zanikania, kierujący pojazdem poruszający się tym pasem ruchu nie będzie miał jak dotychczas obowiązku ustępowania pierwszeństwa pojazdowi jadącemu po pasie ruchu mającym kontynuację, na który zamierza wjechać. Przepis art. 22 ust. 4a ustawy wskazuje, że w takiej wyjątkowej sytuacji drogowej kierujący pojazdem poruszający się sąsiednim pasem ruchu (tym mającym kontynuację) jest obowiązany bezpośrednio przed miejscem wystąpienia przeszkody lub miejscem zanikania pasa ruchu umożliwić jednemu pojazdowi lub jednemu zespołowi pojazdów, znajdującym się na takim pasie ruchu, zmianę tego pasa ruchu na pas sąsiedni, na którym istnieje możliwość kontynuacji jazdy. Jazda „na suwak” ma więc zapewnić większą płynność ruchu na całej drodze.

KGP/oprac. zig