Dla ludzkiego ciała, dosłownie i w przenośni, kręgosłup to podstawa. Sęk w tym, że mało kto podstawy wiedzy o postawie zna, a jeszcze mniej osób robi z niej na co dzień użytek. Członkowie jednej z młodszych stażem miejskich organizacji pożytku publicznego postanowili to zmienić. Efekty 13 listopada można było zobaczyć w legionowskiej Poczytalni.

Zgodnie z przewidywaniami, trzynastka nie okazała się pechowa. – Stowarzyszenie Inicjatyw Obywatelskich „Działamy lokalnie” to młoda, prężna organizacja, której celem jest wspieranie rozwoju społeczeństwa obywatelskiego i działanie na rzecz społeczności lokalnych, zwłaszcza w powiecie legionowskim. Jedną z najważniejszych kwestii, na której skupiamy nasze wysiłki, jest profilaktyka zdrowotna i promowanie zdrowego trybu życia – informuje prezes stowarzyszenia Rafał Florczyk.

Potwierdzeniem tej cennej deklaracji było właśnie spotkanie w Poczytalni, poświęcone profilaktyce bólów kręgosłupa u osób starszych. Spotkanie, a właściwie mini wykład, którego uczestnicy mogli w teorii i praktyce poznać instrukcję obsługi własnego „stelaża”. Przybliżyło ją im dwoje fizjoterapeutów: Rozalia Kitowska oraz Mateusz Nawrocki. – Na początku przedstawimy anatomię kręgosłupa, żeby pokazać, jak on wygląda w środku, jak jest zbudowany i jak działa. Potem przejdziemy do przyczyn bólu oraz do profilaktyki, na której się skupimy. Na tym, jakie ćwiczenia możemy wykonywać, by przeciwdziałać bólom kręgosłupa, ale też – kiedy już boli – w jaki sposób możemy sobie ulżyć – zapowiedziała Rozalia Kitowska. Specjaliści wyjaśnili również, że źródło bólu kręgosłupa miewa niekiedy podłoże psychologiczne. Większość zgromadzonych w Poczytalni słuchaczy tę oraz szereg innych informacji usłyszała zapewne po raz pierwszy. – Będziemy mówić o tym, jak prawidłowo siedzieć, wstawać z łóżka i w nim leżeć, czyli o takiej ogólnej ergonomii. Podpowiemy też, jakie materace są dla nas najlepsze, jakie krzesła i jakie poduszki pod głowę. No i również, o czym nie wszyscy myślą, jakie buty są dla nas najodpowiedniejsze, bo one też mają duży wpływ na stan kręgosłupa – zwróciła uwagę fizjoterapeutka.

Przez kilkadziesiąt minut spotkania jego uczestnicy zażyli solidną edukacyjną pigułkę przeciwbólową. Organizatorzy wydarzenia po cichu liczą, że każdy z nich będzie po nią w przyszłości sięgał. A nieco głośniej zapowiadają swe kolejne działania. – W przyszłym roku planujemy kontynuować cykl spotkań dla seniorów, obejmujący m.in. fizjoterapię i dietetykę. Planujemy także kolejne spotkania dla rodziców małych dzieci, także dotyczące fizjoterapii – na przykład wad postawy. Ponadto przygotowujemy działania w innych sferach, takich jak ekologia i ochrona środowiska, edukacja, czy kształcenie szeroko rozumianego społeczeństwa obywatelskiego – zapowiada Rafał Florczyk.

Wisienką na tym prospołecznym torcie mają być planowane przez stowarzyszenie publikacje. W internecie i nie tylko. Zaczynając w Legionowie, jego członkowie chcą rozszerzyć zasięg na pozostałe gminy naszego powiatu. A ponieważ organizacja skupia ludzi w różnym wieku i z różnych środowisk, pragnących działać w dziedzinach, na których się znają – zapowiada się ciekawie. – Już zapoczątkowaliśmy taką serię na Facebooku, mamy też w planach wydawanie własnego pisma, które będzie publikować teksty członków naszego stowarzyszenia odpowiadające celom statutowym, czyli zdrowiu, ekologii oraz edukacji – dodaje prezes. Tej ostatniej, rzecz jasna, nigdy za wiele. Bo przecież wiedza, podobnie jak wspominany tu wcześniej kręgosłup, to podstawa.