Za nami już drugi i trzeci spektakl w ramach projektu „Do trzech razy sztuka”, realizowanego przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Legionowie wspólnie ze Stowarzyszeniem Myślących Pozytywnie. W pierwszą sobotę października legionowską Poczytalnię odwiedził Teatr Na Pustej Podłodze pamięci Tadeusza Łomnickiego z przedstawieniem „Romans z pajacem”, natomiast w zeszłą sobotę (26 października) można tam było obejrzeć „Scenariusz dla trzech aktorek” na podstawie sztuki Bogusława Schaeffera.

„Romans z pajacem” jest oparty na opowiadaniu napisanym równo sto lat temu przez zapomnianego nieco pisarza i dramaturga Stefana Kiedrzyńskiego. – Był to najczęściej grany autor dramatyczny w przedwojennej Polsce. Jego sztuki były wystawiane na wszystkich scenach. Według jego scenariuszy powstało też osiem filmów, między innymi „Kłamstwo Krystyny”, które było chyba najsłynniejszym jego obrazem. Był to więc człowiek teatru. Jego starszy brat też był z nim związany. Był on bowiem kierownikiem trupy objazdowej. Wtedy właśnie narodził się pomysł „Romansu z pajacem” – wyjaśnia Waldemar Matuszewski, reżyser spektaklu. Sztuka opowiada historię dyrektora właśnie objazdowej trupy teatralnej, który zakochuje się w pannie z dobrego domu. Akcja sztuki dzieje się w jednym z wielu małych polskich miasteczek, do którego trafia objazdowy teatr. Heroina, czyli panna Monika jak się okazuje skrycie marzy o tym, aby zostać aktorką. Nasz bohater walczy więc nie tylko o serce dziewczyny, ale również o to, aby mogła ona spełnić swoje marzenia. W role głównych bohaterów spektaklu wcielili się: Jacek Zienkiewicz, Kinga Suchan i Michał Winiarski. – Jesteśmy szczęśliwi, że możemy grać w Legionowie w niezwykłej sali widowiskowej , którą stworzył dyrektor biblioteki pan Tomasz Talarski. Widownia już jest zapełniona. Wiemy że tu jest tradycja oglądania teatru i obcowania z nim więc w lepsze miejsce nie mogliśmy chyba trafić – dodał Waldemar Matuszewski.

Drugi ze spektakli, czyli „Scenariusz dla trzech aktorek” powstał na podstawie sztuki Bogusława Schaeffera. Pokazuje on trzy tytułowe aktorki, w które wcieliły się Iwona Chołuj, Anna Modrzejewska i Dorota Gorjainow, podczas prób do spektaklu „Fragment niejakiego… Bogusława Schaeffera”. Tematem sztuki są problemy, z jakimi zmagają się one w trakcie pracy. Tekst jest pełen gagów, dowcipów i nagłych zwrotów akcji. Jest też doskonałym materiał dla aktorskich improwizacji. Jak czytamy w informacji prasowej o spektaklu: „Trzy Artystki spotykają się w niemal pustej przestrzeni teatru. Bohaterki poznajemy w prozaicznych chwilach. Każda snuje swoje rozważania o teatrze, wierząc niezłomnie w swój nieodkryty lub niedoceniony talent. Temperament i energia aktorek kreujących role: PIE, DRU, CZE porywają publiczność od pierwszej sceny. Zabawne sytuacje rodem zza kulis teatralnych zawsze wzbudzały ciekawość widzów, a w tym spektaklu aktorki doprowadziły żonglerkę opartą na mieszaniu prywatności z grą aktorską do absurdu. Wspaniała zabawa z precyzyjnie wymierzoną ironią”. I dodajmy, świetnie przyjętą przez publiczność w Poczytalni.

W ramach projektu „Do trzech razy sztuka” legionowscy miłośnicy teatru będą mogli obejrzeć jeszcze jeden spektakl. W niedzielę (3 listopada) w poczytalni zostanie wystawiony „Album rodzinny” z Kacprem Kuszewskim w roli głównej. O bezpłatne wejściówki na przedstawienia należy pytać w legionowskiej bibliotece.